Yaşam Tarzı 02 AĞUSTOS 2011 / 14:30

Dijital oyun dünyası 'Başkan'ını seçiyor

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanlık seçimi 3 Ağustos’ta Ankara’da yapılacak. Sektörün ortak adayı ise yurtdışında oyun sektörü alanında büyük bir deneyime sahip olan, Sobee’nin Genel Müdürü Mevlüt Dinç. Dijital oyunlar sektörü, Türkiye’de federasyon olarak yerini aldı. Dünyanın en hızlı büyüyen ve en çok insanı etrafında buluşturan sektörlerinden biri olan dijital oyunlar sektörü, Türkiye’de T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne (GSGM) bağlı ‘Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’ olarak resmiyet kazandı.

Federasyonun Başkanlık seçimi 3 Ağustos 2011 tarihinde Ankara’da yapılacak. Türkiye’de oyun sektörünün ortak adayı ise yurtdışında oyun sektörü alanında büyük bir deneyime sahip olan, halen Türk Telekom bünyesinde yer alan Sobee’nin Genel Müdürü olarak görev yapan Mevlüt Dinç.

Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu paydaşları sektörün önemli isimlerinden oluşuyor ve dijital oyun sektöründe emeği olan herkesi buluşturuyor. Federasyon GSGM tarafından yapılandırılırken, bu süreçte sağlanan sektörel birlikteliğin de bu çalışmalara katkıda bulunması hedefleniyor.

Küresel dijital oyunlar endüstrisinde saygın bir isim olan ve son 10 yıldır da Türkiye’de oyun sektörüne yönelik gelişmelere ve çalışmalara önemli katkılarda bulunmuş Mevlüt Dinç’in Federasyon Başkanı olması sektörel bir ‘ortak görüş olarak öne çıkıyor.

Oyun dünyasının öncelikleri belirlendi

GSGM’ye bağlı olarak kurulan Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu’nun yapılanması çalışmalarına destek olabilmek için dijital oyun sektörünün tüm farklı noktalardan paydaşları ortak çalışma yürütüyor. Federasyonun paydaşları, global bazda hızlı bir büyüme sergileyen ve bugün yüz milyonlarca kişiye seslenen dijital oyunlar sektörünün Türkiye’de de hak ettiği yere sağlıklı bir şekilde gelmesi hedefiyle bu oluşumu hayata geçirdiklerini belirtiyor. Böylece dijital oyunlara ilgi duyan milyonlarca oyuncusunun ulusal ve uluslararası müsabakalara katılım meşruiyeti kazanmaları, Türkiye’de oynanan dijital oyunlarla ilgili derecelendirme çalışmalarının yapılması öncelikli hedefler olarak hayata geçebilecek.

2 Temmuz’da İstanbul’da, 13 Temmuz’da da Ankara’da düzenlenen ve sektörün tüm paydaşlarının katılım gösterdiği toplantılarda Genel Müdürlük inisiyatifine nasıl destek olunabileceği ve nasıl işbirlikleri yapılabileceği konularında bir takım sektör bazlı çalışmalar da başlatılmış durumda.

Bu kapsamda dijital oyunlar sektörünün değer zincirini oluşturan elektronik sporlarla ilgili gerçek ve tüzel kişiler, dağıtıcılar, yayıncılar, oyun geliştiriciler, akademisyenler, teknokentler, internet kafeler ve medya başta olmak üzere, dijital oyunlarla ilgili diğer tüm kamu kurum ve kuruluşları ile hukukçulardan oluşan alt çalışma grupları oluşturuldu. Böylece dijital oyunlar endüstrisinin bütününü oluşturan bu alanlarda, yine sektörün seçtiği temsilcilerin liderliğinde çalışmalar yapıldı.

Tüm paydaşlar, ortak hedef için birarada

Federasyonun yapılanması çalışmalarında görev üstlenen paydaşlar şöyle sıralanıyor:

Mynet, Peak Games, Joygame, Nintendo of Europe, Nortec Eurasia A.Ş., ArcadeMonk, Oyuncu.com, Pixofun, THG Oyun, Oyun Studyosu, CéiPrime, Mikro Ödeme, GameSultan.com, Funrika, SANLAB, Gamester, MangırKart, Uyelikal.com, Konsolussu.com, TOGOG, MMISGAMES, Gamesarena Ltd., BozaGames, EPIN, TrGamer, Gamesilk, Platin Yazılım, Merlininkazani.com, Donanimhaber.com, Selka Yazılım A.Ş., İki Dakika Oyun A.Ş., Ark Game Studios, BTnet.com.tr, TekJeton, Payby.Me, ARAL, Oyunburada.com, CS:S Oyuncuları, elektronik spor camiası adına Tuğbek Ölek, Ertuğ Okçuoğlu, Kerem Irgan, Damla Pınar Gök, Serhat Bekdemir ve Safa Başkaşkır, Doç. Dr. Veysi İşler (ODTÜ-TSK Modsimmer Müdürü), Ulaştırma Bakanlığı İnternet Kurulu Üyesi Füsun Nebil, Sony Türkiye’den Murat Gebeceli, TaleWorlds Entertainment – İkisoft, ADEKS İnternet Kafe, Tom’s Hardware Guide Türkiye, Bolumsonucanavari.com, Alternatif Bilişim Derneği.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun