Yaşam Tarzı 24 OCAK 2012 / 13:05

Dijital belgesel kütüphanesi açılıyor

İstanbul'da dijital belgesel kütüphanesi açılıyor

Türkiye'nin ilk dijital belgesel kütüphanesi İstanbul'da kuruluyor. 2 bin 500 filmin yer almasının hedeflendiği kütüphanenin yakın zamanda internetten hizmet vermesi hedefleniyor.Bianet'in haberine göre, Belgesel Sinemacılar Birliği'nin (BSB) İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ve Kalkınma Bakanlığı'nın finansal desteğiyle gerçekleştirdiği Türkiye'nin ilk dijital belgesel kütüphanesi "Arşivist" İstanbul'da kuruluyor.

BSB Başkanı Hasan Özgen, bianet'e yaptığı açıklamada Temmuz 2011'de çalışmalarına başlanan "Arşivist"i bir "vizyon projesi" olarak değerlendirdi.

"Sistem telif hakları yasasına göre işleyecek"

Bugüne kadar çeşitli yerlerde dağılmış bulunan belgesel sinema ürünlerini format birliği sağlayarak bir dijital kütüphane oluşturulmasını amaçladıklarını söyleyen Özgen, temel hedeflerini şöyle özetledi:

* Televizyonlardan kovulan, yayınlanmayan belgeselleri belgesel severlerle doğrudan buluşturmayı hedefliyoruz. Bunu saklamacı mantıkla değil, insanların yararlanmasını sağlayacak şekilde yapmak istiyoruz.

* Bunları hem format bütünlüğü sağlayarak HD (yüksek çözünürlük) tabanlı kütüphanede birleştireceğiz, hem de bunların verilerini insanlara açık hale getireceğiz.

* Bir ileriki aşamada ise elimizdeki birikimi internet üzerinden "seyret-öde" gibi yöntemlerle insanlara sunacağız.

Hasan Özgen yerli yapımların yanı sıra festivallerde yayınlanan yabancı eserlerin de belgesel severlerle buluşacağını söylüyor. Arşivist kapsamına alınacak belgeseller için "Eser İşletme Belgesi" zorunluluğunun olmadığının altını çizen Özgen, sistemin telif hakları yasasına göre işleyeceğini ve sisteme dahil olacak belgesellerin yetki devrinin kendilerine verilmesi gerektiğini ifade etti.

Proje bugün tartışılacak

Türkiye'deki belgesel sinema çalışmalarının uluslararası dağıtım sistemine entegre olmasını sağlamayı da hedefleyen projenin içeriği, kapsamı ve hedefleri bugün saat 10.00'da Arşivist Dijital Belgesel Kütüphanesi'nde düzenlenecek basın toplantısıyla tartışılacak.

BSB Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu'nun katılacağı toplantıda, Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Özgen ve Arşivist Dijital Belgesel Kütüphanesi Proje Koordinatörü Yasin Ali Türkeri kısa bir değerlendirmede bulunacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun