Yaşam Tarzı 01 HAZİRAN 2012 / 14:48

Diablo Güney Koreli oyunseverlerle mahkemelik oldu

Diablo Güney Koreli oyunseverlerle mahkemelik oldu

12 yıllık aranın ardından hayranlarıyla buluşan Diablo serisinin yeni versiyonu, ilk çıktığı günden beri oyuncularına yaşattığı sunucu problemleri sebebiyle gündemden düşmüyordu. Sürekli olarak "Error 37" hatası alan oyuncular, çıldırma noktasına geldi. Oyuncuları en rahatsız eden nokta, oyun tek kişilik oynanacak olsa bile internet bağlantısı gerektirmesi. Blizzard’ın sunduğu hizmet sürecinin de vasatı aşamamasıyla (12 yıllık bekleyişi düşünürsek vasat biraz hafif kaçabilir) birleşince oyuncuların isyanı hat safhaya çıktı. Bu konudaki en büyük tepki Güney Kore’den geldi. Sürekli sunucu hatalarıyla karşılaşan Güney Koreliler, sunulan hizmetten memnun kalmayınca verdikleri paranın iadesini talep ettiler. Ülkenin yasalarında bulunan “hizmetin kusurlu olması durumunda 7 gün içerisinde paranın koşulsuz iade edilmesi”ni barındıran yasaya rağmen, oyunculara parasını iade etmeyen Blizzard hakkında binlerce kişi suç duyurusunda bulundu.

Güney Kore Adil Ticaret Komisyonu, kendilerine gelen binlerce suç başvurusuna olumlu yanıt vererek, Blizzard’ın Seoul’de bulunan ofisine baskın düzenleyerek yetkililerden konuyla ilgili detaylı bilgi aldı. Komisyon, ofisten topladığı bilgi ve belgeler ışığında, Blizzard’ın ticaret yasalarını çiğneyip çiğnemediğine karar verecek.

Bu eleştiriler ve tepkiler üzerine Blizzard, Asya sunucularında arttırıma gitti. İlk etapta oyuncuları biraz da olsun memnun etse de, aynı sorunlar tekrardan baş gösterdi.

İşin ilginç yanı, Güney Koreliler’in Blizzard oyunlarını taparcasına seviyor oluşu. Blizzard’ın bu denli rağbet gördüğü bir ülkede, “geri ödeme yoktur” maddesini ısrarla savunup, oyunculara parasını iade etmek istememesi yakın zamanda şirketin itibar kaybına sebep olacak gibi görünüyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun