Yaşam Tarzı 19 TEMMUZ 2011 / 17:13

Depremi Tweet'leyen çocuk

14 yaşındaki Şilili çocuğun tek meşgalesi ülkesindeki felaketlere bekçilik yapmak. Kurduğu erken uyarı sistemiyle Twitter kullanıcılarına depremi önceden bildiriyor.Henüz lise sıralarını dahi görmemişken neyle uğraşıyordunuz? O dönemlere her ne yapıyor olursanız olun, büyük ihtimalle doğal afetlerin yılmaz bekçisi rolünü henüz üstlenmemiştiniz. Ama yapan var. Şili'de yaşayan Sebastian Alegria adlı 14 yaşındaki çocuk kendi kurduğu erken uyarı sistemiyle Twitter'ı entegre ederek ülkesine bir hizmet sağlamayı amaçlıyor.

Şili'de 2010 yılında meydana gelen deprem felaketinden yara almadan kurtulan Sebastian, tam bir yıl sonra Japonya'da yaşanan deprem ve Tsunami felaketini TV'den izledi ve burada kullanılan erken uyarı sistemleri dikkatini çekti.

Sebastian'ın kafasında 'Bunun aynısını Şili'de yapabilir miyim?' sorusu uyandı. Ancak daha önemli soru: bu sistemi 14 yaşındaki Sebastian'ın hangi parayla kuracağıydı. Çok pahalı bu sistemlerin aynısını daha ucuza kurabilir miydi? İşte bu noktada Sebastian'ın kafasında Twitter'ı kullanma fikri uyandı. Yeni bir hesap açan çocuk @AlarmaSismos'u sisteminin bel kemiği ve uyarı sistemi haline getirdi.

75 dolarlık yerli dedektör

Sebastian işe yerli bir dedektör bulmakla başladı. 75 dolarlık dedektörün içerisindeki devre kartını 'Arduino' adı verilen bir baskılı devre kartıyla değiştiren çocuk sinyalin yorumlanabilmesini sağladı. Daha sonra sistem sunucuya bağlandığında kurulum tamamlanmış oldu. Bu sistemin Japonya'dakinden tek farkı zil çalmak yerine Tweet göndermesi.

Mayıs ayında kullanıma açılan Twitter hesabının şu anda 29 bin takipçisi var ve sistem bir depremden 5 ila 30 saniye öncesinde Tweet göndererek takipçileri uyarıyor. İşin komik tarafı, Şili hükümetinin benzer bir sistem üzerinde çalışmasına rağmen projeyi önümüzdeki yıldan önce bitirmesinin mümkün olmaması.

(ed: Sebastian henüz ne okumak istediğine karar vermemiş. Ne okuyacağını bilemeyiz ama internet aleminin böyle insanlara ihtiyacı olduğu çok açık.)
YORUMLAR
uuuu 20 TEMMUZ 2011 / 22:17 0 0
bana çekmiş bu çoçuktan çok ders almak lazım
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun