Yaşam Tarzı 21 TEMMUZ 2011 / 14:56

Denizde kum şeyhde para

Arap dünyasının dünyaya bıraktığı sayısız miras içinde en önemli eserlerden biri (!) şimdi uzaydan bile görülebiliyor.Dünyadaki petrol rezervlerinin çok büyük bir bölümüne sahip olan Arap dünyası zenginliğini de bu mucizevi madene borçlu. Öyle ki paranın anlamını yitirdiğini düşündüren projeler de hep bu bölgeden çıkıyor.

Hamad Bin Hamdan Al Ahyan adlı bir Arap şeyhi, adını, yaklaşık 1 kilometre eninde ve 3,2 kilometre uzunluğunda bir araziye yayılacak biçimde çöle yazdırdı. Akıllara durgunluk veren bu müthiş projede ‘HAMAD’ adı bir cetvelle yazılmış kadar keskin bir şekilde uzaydan okunabiliyor.

Google Earth üzerinden de görüntülenebilen yazıda dikkat çeken bir diğer özellikse bir ucundan okyanusa uzanan yazının dalgalar tarafından bozulmaması için harflerin su kanalları şeklinde yapılmış olması. Bu sayede su kanallara doğru yönlenerek şiddetini kaybediyor.

Birçok işçinin haftalarca çalışarak ortaya çıkardığı ismin şeyhe toplamda ne kadara mal olduğu ise bilinmiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun