Yaşam Tarzı 08 NİSAN 2011 / 10:54

Commodore 64 orijinal kasasıyla geri dönüyor

Commodore 64 orijinal kasasıyla geri dönüyor

Kasa eskisiyle aynı ama, sistemin içinde çağdaş bir PC yer alacak. Bu PC, orijinal C64’e birebir benzeyen bir yapının içine oturtulacak. Yeni nesil Commodore 64 eski Commodore programlarını da çalıştırabilecek.8 bitlik bir bilgisayar olan Commodore 64, 1982 yılında piyasaya sürülmüştü ve dünyanın en çok satan bilgisayarlarından biri olmuştu.

Commodore’un yenilenmiş sürümü Windows 7 işletim sistemini kullanacak. Ama aynı zamanda orijinal Commodore için yazılan oyunları oynama imkanı veren bir emülatör de bu yeni sürümde bulunacak.

Commodore şimdiden 595 dolar fiyat etiketi olan C64x’ler için siparişleri almaya başladı. Commodore’un açıklamasına göre yeni makineler Mayıs-Haziran aralığında üretilecek ve yılın ilerleyen dönemlerinde de mağazalarda yerini alacak.

Makinenin iç donanımının temeli, daha çok notebook bilgisayarlarda bulunan bir çip olan Intel Atom D525 etrafında şekillenecek. Bilgisayarın 1.8 Ghz çipi, 80’lerdeki orijinal bilgisayarda kullanılan 8 bit 1MHz MOS 6502 işlemciden çok daha hızlı. C64x ayrıca entegre bir Nvidia grafik çipi kullanacak ve bu bilgisayarı satın alanlar Bluray DVD oynatıcı edinme seçeneğine de sahip olacak.

Makine için gereken tüm donanım, klavye kasasının içine yerleşecek. İlk modeller C64 veya ondan bir önceki model olan VIC 20’ye alışkın olanlar için yeni modelin rengi de benzerlikler taşıyacak.

Eskisinden farkı ne diyorsanız aşağıdaki görsel açıklayıcı olacaktır:

ETİKETLER : 8 bit commodore 64
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun