Yaşam Tarzı 25 KASIM 2015 / 11:59

Çin VPN'e karşı savaş açtı

İnternet denetimi ve sansür konusunda oldukça katı bir tutum izleyen Çin, bu politikasından vazgeçecek gibi görünmüyor.

İnternet yasakları ve sansürler, insanları internet erişimi konusunda farklı alternatifler geliştirmeye iterken, hükümetler de boş durmuyor. İnternet denetimi konusunda vatandaşlarına göz açtırmayan Çin, şimdi de yasaklı sitelere VPN yoluyla erişimi engellemek için girişimlerde bulunuyor. 

The NextWeb'de yer alan habere göre, Çin'in Sincan Bölgesi'nde yaşayan insanlar, VPN yoluyla yasaklı sitelere erişmeye çalıştıklarında, bütün mobil hizmetleri askıya alınacak. Habere göre, başta Whatsapp ve Line olmak üzere benzeri yasaklı mesajlaşma uygulamalarının vatandaşlar tarafından kullanıldığı tespit edilirse, vatandaşlar kullandıkları operatörden sahip oldukları mobil hizmetin 2 saat boyunca kilitleneceği mesajını alacaklar. Vatandaşlar, 2 saatlik yasakla ilgili itirazlarını polise iletebilecekler.

Ülkede internet üzerinde büyük bir baskı kuran ve gerek yabancı şirketleri gerekse de vatandaşları iletişim özgürlüğü konusunda kısıtlayan Çin, bu hamlesiyle de VPN üzerinden iletişim kurmaya çalışanlara göz dağı vermiş oldu. Yasak şimdilik Sincan Bölgesi'nde uygulanmaya başlasa da, ilerleyen süreçte ülkenin kalan kısmında da yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu durumun ülkeyi ziyaret eden turistleri nasıl etkileyeceği ise merak konusu olmayı sürdürüyor. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun