Yaşam Tarzı 28 OCAK 2013 / 11:22

Çin ülkedeki konsol yasağını kaldırmayı planlıyor

Çin ülkedeki konsol yasağını kaldırmayı planlıyor

2000 yılında gençlerin psikolojileri ve zihinsel gelişimleri üzerinde olumsuz etki yaratacağı gerekçesiyle ülkedeki konsol satışını yasaklayan Çin Hükümeti, mevcut yasayı tekrardan gözden geçirmeyi planlıyor. China Daily’de yer alan bir habere göre, Çin Hükümeti ülkede uygulanan konsol yasağını kaldırmak için girişimlere başlayabilir. Gazeteye konuşan Kültür Bakanlığı’ndan bir yetkili, hükümetin mevcut politikayı tekrar gözden geçirme karar aldığını ve oyun konsolu pazarını tekrardan açmak için görüşmelere başladığını dile getirdi.

2000 yılında 7 bakanlığın imzasıyla birlikte yürürlüğe giren konsol yasağının kalkması için bütün bakanlıklardan onay gelmesi gerekiyor. Yasağın kalkmasıyla birlikte hareketlenecek konsol pazarının, pazara yeni sunulan Wii U’nun yanı sıra, Sony, Valve ve Microsoft’un oyun konsollarıyla birlikte tamamen canlanacağını söyleyebiliriz.

Buradan da yola çıkarsak Çin Hükümeti’nin tamamen “duygusal” kaygılarla ülkedeki konsol yasağını kaldırmayı planladığını söyleyebiliriz. Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in konsol pazarına girmesiyle birlikte hareketlenecek pazarın, ülkenin gelirlerini aynı oranda artırmasına da katkıda bulunması bekleniyor.

Konuyla ilgili daha detaylı bilgiye bu adres üzerinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : çin konsol yasağı