Yaşam Tarzı 06 TEMMUZ 2011 / 15:28

Çin, konsol engelini kaldırıyor (mu?)

Lenovo’nun bu yıl Çin’de bir oyun konsolunu piyasaya sunmaya hazırlanması, ülkede yıllardır devam eden konsol yasağının kalkacağı anlamına mı geliyor? Normalde oyun konsollarının yasak olduğu Çin, bu yıl yerli şirket Lenovo'nun yeni oyun konsolunun satışına onay vererek bu yasağı gevşeteceğinin sinyalini verdi. Bu durum, 5,8 milyar dolar değerindeki Çin oyun pazarının Sony ve Microsoft gibi şirketlere açılması ihtimalini de beraberinde getirdi.

Reuters’in haberine göre Çinli Lenovo grubunun oyun sektörü iştiraki olan Eedoo Technology, iSec adlı oyun konsolunu Çin’de en geç Ekim ayına kadar piyasaya sunmayı planlıyor. Microsoft’un Kinect’ine benzeyen bu konsolun Çin pazarına girişiyle ülkede konsol satışını yasaklayan yasa da aşılmış olacak. Ülkede oyun konsollarının satışını etkili bir biçimde yasaklayan yasa 2000 yılından beri yürürlükte. Yasanın hayata geçmesinin sebebi ise ailelerin baskısı olmuştu.

"Oyun yapabildiği birçok şeyden sadece biri"

Ülkede oyun sektörünün denetimini üstlenen Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojisi Bakanlığı, Eedoo’nun satış planı veya yasağın durumunun ne olacağına dair soruları şu an için yanıtlamış değil. Eedoo da konsolu piyasaya sürmek konusunda yasal bir izin alıp almadığı konusunda açıklama yapmaktan kaçınıyor. Şirket, konsolun oyundan fazlası için kullanılabileceğini belirtirken, hükümet yetkilileriyle görüşmeler yaptığını da ifade ediyor. Yine de görüşmelerin detayları henüz belli değil.

Eedoo yetkililerine göre konsol fotoğraf göstermek, müzik dinlemek, internete girmek gibi birçok fonksiyona sahip. Konsolu bir ‘ev eğlence aracı’ olarak tanımlayan şirket yetkilileri, oyun fonksiyonunun 'makinenin sunabildiği becerilerden sadece biri' olduğunun altını çiziyor.

Bununla birlikte eğer bu argüman konsolun satışına onay anlamına geliyorsa, benzer bir argümanı PlayStation 3 konsolunu Blu-ray oynatıcı olarak konumlandırarak Sony de kullanabilir. Sony'nin zaten bir süredir Çin pazarına giriş için lobi faaliyetleri yürüttüğü biliniyor. Sony’nin PS3’ü ve Microsoft’un Xbox’ı Çin’de karaborsada el altından satılıyor. Nintento’nun konsolu iQue ise yerel ortağı vasıtasıyla satılıyor.

Pazar büyük, devler iştahlı

Bu tarz cihazların pazarlanmasının resmen serbest bırakılması, oyun sektörünün devleri için büyük bir kâr anlamına gelecek. Ama şu anda ne Sony, ne de Japon hükümeti net bir yaklaşım belirlemiş değil. Sony, bu serbestliğin Çin yazılım geliştiricilere yönelik potansiyel faydalarını Çin hükümetine anlatabilmek için çalışıyor.

Sony’nin konuyla ilgili iyimserliğini Microsoft da paylaşıyor. Şirket yetkililerine göre, sınırlama kararı yüzünden Xbox henüz Çin piyasasına adım atmamış olmasına rağmen, bu konuda olumlu bir adım atılacağı iyimserliği var.

Ama madalyonun öbür tarafına bakıldığında, pazar dünyanın konsol devlerine açılsa bile beklentiler hayata geçmeyebilir. Çünkü yürürlükte olan bu yasak, PC tabanlı online oyun sektörünün egemenliğini beraberinde getiriyor. Yani konsol için kaç Çinli tüketicinin ekstra para vermeye sıcak bakacağını tahmin etmek zor.

Sektör yetkililerine göre, çevrimiçi PC oyunlarını pazarlama modeli ülkede çok yaygın. Oyunseverler de bu cihazları tercih ediyor, çünkü özel bir donanıma para vermeyi pek istemiyorlar. Bu nedenle genel kanı, konsollara yönelik talebi geliştirme konusunda büyük bir yatırım yapmak gerektiği ve bunların kullanımının sınırlı kalacağı yönünde.
ETİKETLER : çin konsol oyun
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun