Yaşam Tarzı 30 EYLÜL 2015 / 13:03

Çin'de mikro domuz "üretildi"

Laboratuvar ortamında bilim insanları tarafından üretilen kedilerden ve köpeklerden sonra Çin'de genleriyle oynanan mikro domuz, hem evde beslenebilecek hem de bilimsel çalışmalarda kullanılacak. Laboratuvar ortamında Chihuahua, Scottish Fold, Bulldog gibi kedi ve köpek cinslerinin "üretilmesinden" sonra Çin'de geliştirilen mikro domuz insanların yeni dostu olmaya hazırlanıyor. Gen Bilimi üzerine çalışmalar yürüten BGI Enstitüsü tarafından ufak bir domuz türü olan Bama'nın boyutları daha da küçültüldü. Anne karnındaki Bama ceninine TALENs adlı büyümeyi durduran gen enjekte edildi ve sonuç olarak "mikro-domuz" üretildi. Bu işlemle birlikte ilk mikro-domuz üretilirken, bilim insanları bu işlemin başarı oranının yüzde 50 olduğunu fakat zamanla bu oranın yükseleceğini ifade ettiler.

Üretilen mikro domuzların ağırlığının en fazla 15 kiloya kadar ulaşabileceğini belirten BGI Enstitüsü uzmanları, yakında üretilen mikro domuzları evcil hayvan olarak satmayı düşündüklerini söylediler. Mikro domuzların sahiplerinin istediği renkte, cinsiyette ve hatta tüy çeşidinde üretilebileceğini belirten uzmanlar, mikro domuzların 1500 dolar civarında bir fiyatla sahipleneceğini vurguladılar.

Buna karşın uzmanlar, mikro domuzlardan sadece "maddi" kazanç sağlamayı planlamıyorlar. Normal domuzların insan genine yakın olmasından hareket eden bilim insanları, bu doğrultuda geliştirdikleri mikro domuzlar ile insanlarda cüceliğe sebep olan Laron sendromuna çare bulmayı hedeflediyorlar. Mikro domuzların satışından gelen paranın da bu araştırmalar için kullanılacağı belirtildi.

İnsan türünün devamı ve sağlıklı bireyler yaratabilmek için hayvanların kullanılması pek de etik durmuyor. Bunun için laboratuvar ortamında üretilen hayvanların yanı sıra fareler ve maymunların yine "insanlık" uğruna kurban olarak seçilmesi de son derece yanlış. Sonuç olarak tüketmeye alışmış olan insanlar, evlerine alacakları mikro domuzlarla, yeni mikro kaplanların, mikro fillerin önünü açmaktan öteye geçmemiş olacaklar. Biz de "ama bilimsel çalışmalar için kullanılıyor." yalanı ile yaşamaya devam edeceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun