Yaşam Tarzı 25 NİSAN 2011 / 14:24

Çiçek sulamak bu kadar kolay

Bu saksılar dekoratif bir amaç için tasarlanmadı. Evde bitki yetiştirmek hiç bu kadar kolay olmamıştı.Her zaman yalnız yaşayan bekarlar, ailesi tatilde olan öğrenciler, iş seyahatleri nedeniyle ayda bir eve uğrayan çalışanlar... Artık siz de evde bitki yetiştirebileceksiniz. Hem de hiç emek harcamadan.

Danielle Trofe tarafından ortaya çıkarılan ve Live Screen adını taşıyan bu tasarım ilk bakışta lükse bir dekorasyon mağazasından satın alınmış pahalı bir saksılar topluluğunu andırabilir. Aslında bu tasarım siz yokken ya da ilgilenmiyorken, saksıları otomatik olarak sulayan bir sistem.

Live Screen nasıl çalışıyor?

İnce borularla birbirine bağlı olan saksıların her birinde bir su girişi bir de çıkışı bulunuyor. Setin alt kısmında ise bir su pompası var. Bu pompa haftalık veya günlük olarak ayarlanabiliyor ve suyu dilediğiniz sıklıkla boruya pompalıyor.

Toprağı ve kökleri ıslattıktan sonra kalan su süzülerek tekrar alttaki hazneye toplanıyor. Böylece sistem gereksiz suyu döngüye dahil ediyor ve su boşa harcanmıyor.

Sistemin açığı ise kaktüs ve orkide gibi su miktarı konusunda hassas bitkileri ayrı bir şekilde sulayamaması. Yine de ortalama bitkiler yetiştirmek ve her eve geldiğinizde güzel bir manzarayla kaşılaşmak, üstelik bunları yaparken hiçbir emek harcamamak için Live Screen alınabilir.

.[gallery]