Yaşam Tarzı 17 ŞUBAT 2012 / 16:43

Cep telefonsuz kalma kabusu!

Nomofobi hızla artıyor!

Araştırmaya katılan bin kişinin yüzde 66’sı açıkça ‘mobil telefonları olmamasından çok ürktüklerini’ dile getiriyor. Bu oran, bundan 4 yıl önce yapılan nomofobi araştırmasının sonucundan yüzde 13 oranında artışı da ortaya koyuyor.Birçok insan için cep telefonu artık vazgeçilmez bir araç. Onu evde veya ofiste çekmecede unutmak ise başlıbaşına bir sinir stres sebebi. Cep telefonunuzu bir hafta süresince güvenli bir kasada tutacağını söyleyen birine yanıtınız ne olurdu? Cep telefonu kullanmadan geçecek tam 1 hafta, yani 7 gün, yani 168 saat! Bu ölçüm bile, ayrılığın ne kadar dayanılmaz olduğunun kanıtı.

İngiliz SecurEnvoy şirketi adına OnePoll bir araştırma yapmış ve kullanıcının cep telefonu ile ayrılık korkusunun, yani nomofobinin artış trendinde olduğunu görmüş. Araştırmaya katılan bin İngiliz’in yüzde 66’sı açıkça ‘mobil telefonları olmamasından çok ürktüklerini’ dile getiriyor. Bu oran, bundan 4 yıl önce yapılan benzer bir araştırmanın sonucundan yüzde 13 oranında artışı da ortaya koyuyor.

İlginç bir şekilde, her zaman bağlantıda kalmayı garantiye almak isteyen kullanıcılar da bol. Araştırmaya katılanların yüzde 41’i yanlarında ikinci bir telefon taşıyor. Böylece bir telefonun kaybolması riskine karşı kendini garantiye alıyor.

Telefondan ayrı kalmak gerginlik yaratıyor

Araştırmaya katılan kadınların yüzde 70’i, erkeklerin ise yüzde 61’i mobil telefonlarından ayrı kalırlarsa kendilerini gergin hissettiklerini belirtiyor. Ancak araştırma, yanında iki telefon taşıma eğiliminin erkeklerde daha yüksek olduğunu da ortaya koyuyor. Muhtemelen bu yüzden mobil cihazları yanlarında olmazsa, bayanlara kıyasla daha az gergin görünüyorlar.

Araştırma, genç neslin cep telefonundan ayrı kalmayı ‘tam bir trajedi’ olarak tanımlandığını da gösteriyor. Yaşları 18-24 arasında değişen ve araştırmaya katılan gençlerin yüzde 77’si mobil telefonlarından ayrı düşerlerse endişeleneceği bilgisini veriyor. Söz konusu yaş grubu, bu tarz cihazlarla doğup büyüdüğü için onların bu ayrılık endişesi de anlaşılabilir oluyor.

Ama araştırmanın bir bütün olarak ortaya koyduğu net bir sonuç var: Mobil telefon bağımlılığını azaltacak yol bulamazsak, nomofobi de kaçınılmaz olarak artmaya devam edecek.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun