Yaşam Tarzı 21 EKİM 2011 / 09:00

Çektiği fotoğrafı netleyen fotoğraf makinesi

Fotoğrafı, çektikten sonra ‘netleme’ imkânı veren fotoğraf makinesi raflardaki yerini aldı. Eski bir teknoloji vücut buldu. Bir görüntüyü anlık olarak kaydetmek yerine, sahip olduğu Lytro merceklerden giren tüm ışığın yoğunluğu ve yönü ile ilgili veriyi kaydeden makine, daha sonra hangi bölümlerin bulanık ve hangilerinin keskin olduğunu değiştirme opsiyonu ile yeniden düzenleyebiliyor.

Bunu sağlayan ‘ışık alanı’ teknolojisi, şirketin kurucusu olan Ren Ng tarafından, Stanford Üniversitesi’nde öğrenci olduğu dönemde geliştirilmiş. Bu, bir noktada varolan nesil dijital kameralarla RAW görüntüler çekerken analog deneme imkanı sunuyor. Bu örnek ışığında cihaz, sensörüne düşen tüm ışığı, renk dengeleme veya keskinleştirme gibi işlemcilerde bunu işlemeden kaydediyor. Bunlar daha sonra bilgisayar ortamında yapılabiliyor.

1936’da keşfedildi

Benzer bir şekilde Lytro’nun birçok minik mikro lensinden geçen ışığı kaydederek, bunların hepsini tek bir görüntü yaratmak için birleştirme hamlesi de post-prodüksiyon etkisi olarak uygulanabiliyor. Yüzey ışığı alanı, 1936 yılında Rus bilim adamı Alexander Gershun tarafından bulunmuştu. Bunu yakalama mekanizmaları üzerine çalışmalar ise 1980 ve 90’lı yıllarda hız kazanmıştı.

Lytro internet sitesinde Ng’nin 2006 yılında bu yaklaşımın çerçevesini çizen üniversite doktora tezini yayınlamıştı ve bu uygulama, böylece hızla ticari bir ürün olarak pazarda yerini aldı. Ng, yaptığı basın açıklamasında, “Işık alanı fotoğrafçılığı bir zamanlar bir laboratuarda bir süper bilgisayara bağlı 100 kamera ile mümkündü” dedi.

Şirketin açıklamasına göre, Lytro’nun görüntü algılayıcısı, 11 megaray veriyi tutma becerisine sahip ama megaray’ler megapiksellere dönüştürülemiyor ve son görüntü kalitesi de geleneksel dijital kameralara kıyasla daha düşük olabiliyor. Kamera aynı zamanda 3D görüntü da üretebiliyor ve bu özelliğin de ilerleyen zamanlarda kameraya eklenmesi planlanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun