Yaşam Tarzı 08 AĞUSTOS 2011 / 17:08

Çamaşır makinenizden mesaj var

Makinenizin saatler süren çalışmasının bitip ‘stop’ ışığının yanmasını beklemek zorunda değilsiniz.Çamaşır makineleri uzun bir yıkama sürecine girer ve işi bittiğinde sadece küçük bir ışık yakar. Eğer dikkatsiz ve unutkan biriyseniz çamaşırlarınızı rutubet kokmasından kısa bir süre önce bulursunuz. ABD’de bir bilgisayar meraklısı, bu dertten kurtulmak için geliştirdiği sistem sayesinde çamaşır makinesinden uyarı alıyor.

ABD’de (filmlerden de gördüğümüz) üzere çamaşır makinelerinin evin bodrumunda bulunması makinenin işinin bitip bitmediğini sürekli kontrol etmeyi gerektiriyor. Bu işten yorulan vatandaş da çareyi bir ‘Arduino’ devre kartı kullanarak tasarladığı uyarı sistemini çamaşır makinesine entegre etmeyi başarmış.

Çamaşırların işi bittiğinde makinenin ön yüzünde yanan LED yerine Arduino’yu yerleştiren adam, ethernet üzerinden bilgisayarına uyarı sinyali yolluyor. Üst kattaki bilgisayarından aldığı mesajla makinenin durumunu öğrenen adam bodruma sadece 1 kez iniyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun