Yaşam Tarzı 11 AĞUSTOS 2011 / 16:52

Bundan böyle hapisteki mahkuma Facebook kullanmak yasak

Kaçak yolla içeri soktukları cep telefonları üzerinden mağdurları ve ailelerini taciz eden mahkumların Facebook hesaplarına vurulan darbeye bizzat Facebook'tan destek geldi. Facebook, Kaliforniya hapishanesindeki mahkumların aktif hesaplarını kapatmaya başladı. Yetkililerin ve Facebook’un açıklamasına göre bunun sebebi, çocuk tacizcisi bir mahkumun, kurbanının ve onun ailesinin sayfalarını takibe alması.

Facebook, bu gerekçeyle en az iki mahkumun hesaplarını kapattı. Ardından yetkililer, Facebook'a kodesten giriş yapan diğer hesap mahkumları tespit etmeye çalışıyor.

Aslında Kaliforniya’da mahkumların internet erişimi yok. Ama mahkumlar, içeri kaçak soktukları cep telefonları sayesinde sosyal ağları aktif olarak kullanmaya devam ediyorlar.

Reuters’in haberine göre Kaliforniya'nın bu gözetimine Facebook da destek çıkıyor. Zira yüzlerce mağdur, mahkumlardan aldıkları mesajlar yüzünden rahatsız durumda.

Bu mahkumlardan biri olan çocuk tacizcisi, hapishane yetkililerinin ifadesine göre işi iyice ilerleterek taciz ettiği çocuğun Facebook ve MySpace sayfalarını ziyaret etti. Ardından tacize uğradığında 10, bugün 17 yaşında olan kurbanının ailesine kızın bazı çizimlerini gönderdi.

Hapse girmeden önce açılan hesaplara engel yok

Merkezi Kaliforniya olan Facebook, eğer mahkumlara internete girmelerine yasal olarak izin veren bir eyalette bulunuyorlarsa siteyi kullanma imkanı sunuyor. Ama Kaliforniya'da mahkumların internet kullanımı yasak. Bu nedenle Facebook, siteden mahkumları çıkartmak için eyalet yetkilileriyle birlikte çalışıyor.

Diğer yandan bu yasa, mahkum olmadan önce hesap açan kişileri kapsamıyor.

Kaliforniya’da mahkumlara kaçak yolla ulaştığı tespit edilen cep telefonu sayısı 2006 yılında 261 adetken, geçtiğimiz yıl 10 bin 760’a sıçradı. Bu da problemin büyüdüğünü ortaya koyuyor.

Örneğin bu yıl, birçok insanın ölümünden sorumlu olan Charles Manson  bir Kaliforniya hapishanesinde ikinci kez elinde telefonla yakalandı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun