Yaşam Tarzı 09 HAZİRAN 2011 / 16:48

Bulut korsan içeriğe karşı

Fikri mülkiyetin uzmanları çevrimiçi paylaşımın korsan içeriğe en önemli darbe olduğunu söylüyor. ABD Fikri Mülkiyet Uygulamaları Koordinatörü Victoria Espinel’e göre, Apple ve Google’ın geliştirdiği ve insanlara fotoğraflarını, müzik ve verilerini çevrimiçi ortamda saklama imkanı veren servisler korsanlığa karşı herhangi bir yasanın yapacağından çok daha etkili iş çıkarıyor.

Reuters’in haberine göre, Brüksel’de düzenlenen Dünya Telif Hakkı Zirvesi’nde konuşan Espinel’e yapılması gereken en son şey, uygunsuz düzenlemelerle interneti daha da karıştırmak. İnternetin olması gerektiği gibi verimli bir mecra olabilmesi için Espinel, bu yapıyla aktif olarak ilgilenen ve internet ticaretinden fayda sağlayan şirketlerin var olması gerektiğine inanıyor.

Bulut servisleri çoğalıyor

Amazon, Google ve Apple, buluttan yüklenebilecek müzik ve diğer servisleri bir süre önce tanıttılar. Bu gibi yenilikler, bu şirketlere daha güvenli sistemler geliştirmeleri konusunda avantaj da sunuyor.

Espinel, “Bu yapılabilirse, o zaman kullanıcılara değer sunacak ve korsanlığı azaltacak. Kullanıcılar her yere ve her şeye sahip olup bunlara istedikleri yerden erişebildikleri zaman yasadışı kopyaları tercih etmeyecekler. Bulutun esnekliği yasal alternatiflerin gelişmesine de yardımcı olabilecek” dedi.

Apple, geçtiğimiz günlerde bulut yapısını tanıtarak rakipleri Google ve Amazon karşısında bir adım öne geçti. Espinel ise önde gelen şirketlerle yakın çalıştıklarını söyledi. Espinel, bu kapsamda Google, GoDaddy, Microsoft, MasterCard, Yahoo!, American Express, eNom, PayPal, Discover ve Visa ile de bir araya geldiklerini belirtti.

Espinel, fikri mülkiyet hakları konusunda fikrini almak üzere Avrupa Komisyonu yetkilileri ile de bir araya geleceği bilgisini verdi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun