Yaşam Tarzı 03 ŞUBAT 2012 / 13:22

Bulut kafanızda hâlâ netleşmedi mi?

Böyle bulut anlatımı görmediniz!

Genel, özel, melez derken bulut konusunda kafası bulutlananlar için basit bir anlatım.Bulut konusunda yazılıp çizilen çok olsa da bazen insanlar bu sözcüğün arkasındaki kavramları çok iyi anlayamıyor. Özellikle ülkemizde gelişim süreci devam eden bulut bilgi işlem konusundaki anlatımların çoğunda belirtilen alt  kavramlar tam anlaşılamıyor. Biz de; Public Cloud (Genel Bulut), Private Cloud (Özel Bulut), Hybrid Cloud (Melez Bulut) gibi önemli başlıkları günlük hayattan örneklerle açıklamaya çalıştık.

Altyapılar arasındaki farkları basite indirgeyerek anlatabilmek için taşıma araçları üzerinden yol aldık ve her bir altyapı modelini bir araçla özdeşleştirdik. Umarız bu birçok kullanıcı için sade ve anlaşılır bir anlatım olur:

ÖZ ALTYAPIDA BARINDIRMA

Hususi oto, tam olarak bu altyapı modelini anlatıyor. Tıpkı otomobilinizin benzini dışında; vergisini, bakım masraflarını, muayenesini ve diğer tüm sorumluluklarını karşıladığınız gibi, kendi altyapınıza sahip olduğunuzda tüm maliyet ve iş yükü sizin omuzlarınızda oluyor.
BULUT (CLOUD)

Genel anlamda bulut kavramını ticari taksiyle açıklayabiliriz. Hiçbir sorumluluğunuz yoktur. Kullandığınız kadar ödersiniz. İşiniz bitince eşyanızı alır ve uzaklaşırsınız.
 

 

 

GENEL BULUT (PUBLIC CL.)

Genel buluta flash oyun ve online video sitelerini örnek gösterebiliriz. Veri depolama veya uygulama barındırmanın kitlesel amaçla yapıldığı altyapılardır. Metrobüs de oldukça kitlesel bir taşıma aracı olduğundan iyi bir örnek oldu.

ÖZEL BULUT (PRIVATE CL.)

Okul servisi ve iş yeri servisi, aynı topluluğa ait birçok insanı taşıyor. Özel bulut altyapısı da bir kurumun farklı amaçlarla kullandığı altyapıların bir birleşimi olarak diğerlerinden ayrılıyor. Size özel altyapı ama size ait değil...

MELEZ BULUT (HYBRID CL.)

Farklı bulut tiplerinin birleşimi olarak kısaca açıklayabileceğimiz melez bulut altyapısı, ihtiyaca göre kullanım özellikleriyle donatılıyor. Taşıtlar tarafında ise bunu en iyi açıklayan (tam oturmasa da) kiralık otobüsler.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun