Yaşam Tarzı 06 TEMMUZ 2012 / 14:15

Bu kitap kendini 2 ay içerisinde imha edecek

Bu kitap kendini imha ediyor!

Arjantin’de bir yayın evi, bastığı kitapla hızlı okuma kurslarının işlerini sekteye uğratacağa benziyor. 'The Book That Can’t Wait' adlı proje, kitabı satın alan kişiyi onu iki ay içinde okuyup bitirmek zorunda kılıyor. Özel bir mürekkep kullanılarak basılan kitap, hava ve ışıkla temas etmeye başladığı andan itibaren yazıları yok olmaya başlıyor. Daha önce buna benzer bir projeyi Snoop Dogg hayata geçirmiş ve kitabun sayfalarını sigara kağıdı şeklinde yapmıştı. Bu projedeyse okuyucular kitabı 2 ay içerisinde biritmedikleri takdirde kitaptaki yazılar tamamen yok oluyor.

Yazarların ikinci kitaplarını basmalarına imkan sağlaması hedeflenen proje, yapılan reklamlar sayesinde hedefine ulaşacağa benziyor. Yayınevi kampanyadan bu yana satış oranlarını yüzde 40’a kadar arttırdı. Bunun yanı sıra yayınevi mevcut baskı tekniğini sadece ikinci baskısı yapılmayacak kitaplar üzerinde uygulayacağını açıkladı.

Kitabı alıp bir köşeye atan insanları oldukça düşündüren bu projeyle birlikte, kullanıcılar ikinci kez okuma imkanı bulamayacakları için beyin jimnastiği de yapabilecekler.