Yaşam Tarzı 20 OCAK 2012 / 12:57

Bu da Apple’ın ‘Fatih Projesi’

Apple’ın ‘Fatih Projesi’ de piyasaya çıktı

iBooks 2 yazılımının vitrine çıkmasıyla Apple ders kitapları pazarına da el attı. Hedef: ABD eğitim pazarını hareketlendirmek ve iPad’i yaygınlaştırmak. Apple, son zamanların gözde ürünü iPad’i farklı alanlarda da yaygınlaştırmak için çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Şirket eğitim sektörüne girebilmek için ABD’de okul kitaplarının yüzde 90’ının satışını gerçekleştiren üç yayınca şirketle çalışıyor; Pearson PLC, McGraw-Hill Cos ve Houghton Mifflin Harcourt. Apple’ın bu hamlesi, Amazon.com ve diğer içerik ve cihaz üreticileri karşısında önemli bir adım. Çünkü rakipler, tahminlere göre 8 milyar dolarlık bir pazara elektronik ders kitabı sunabilmek için resmen akın ediyor.

Bu girişim ile Apple, geleneksel ders kitabı pazarının da değişmesini sağlayabilir, içerikten donanıma kayan bir eğilim öne çıkabilir. Yayıncılara göre de pazarı yenileme ve büyütme yönünde her hamle büyük bir fırsat demek. Yayıncılar, iPad’lerde ders kitaplarının olması sayesinde pazarın üniversite öğrencilerinin de ötesine taşınacağını ve öğrencileri günlük cihaz kullanıcıları haline getireceği kanısında. Yani bu yapı, herkese, heryerde eğitim anlamına gelecek.

-Oku bakayım. -Apple!

İlk plan; öğrencilerin kitaplarını okul bölgelerinden değil doğrudan Apple’dan almasını sağlamak. Her iPad için kitaplar pilot programda 14,99 dolara satılacak ve türlü interaktif özellikleri olacak. McGraw’ın verdiği bilgiye göre, Apple her satıştan belli bir pay alacak ve genel kanı bunun yüzde 30 olacağı şeklinde. McGraw, Apple’la kâr paylaşımına sıcak bakıyor. Çünkü ders kitaplarının baskı ve dağıtımı, bu kitapların satış fiyatının zaten yaklaşık yüzde 25’ini oluşturuyor.

Bu arada Apple, Mac App Store’da yeni ve ücretsiz bir uygulama olan iBooks Author’u da kullanıma açtı. Bu uygulama, herkese bir kitap oluşturma imkanı veriyor. Şirket, iTunes U servisini de bağımsız bir uygulama olarak tekrar sundu. Uygulamada bu sefer Yale ve Duke dahil olmak üzere 100 üniversitenin online kursları yer alıyor.Eğitimde 1,5 milyon iPad

Apple yetkililerine göre, ders kitaplarında devrim yapmanın zamanı geldi. Eğitim alanında halihazırda 1,5 milyon iPad’in kullanıldığını da belirten şirket yetkilileri, ders kitaplarının her zaman en ideal öğrenim aracı olmadığını da hatırlatıyor.

iBooks 2, iPad’de ücretsiz bir uygulama olarak edinilebilecek. Üniversite ders kitapları da 14,99 dolar veya bunun da altında fiyatlarla öğrencilere sunulacak. Öğretmenlerin yardıma ihtiyacı olduğunu ve Apple’ın da bu konuda üstüne düşenleri yerine getirmeye çalıştığını belirten şirket yetkililerine göre, genel olarak bakıldığında eğitimde bir Ortaçağ dönemi yaşanıyor ve bunu aşmak şart.

‘Ucuz’ iPad gelecek mi?

Şirket yetkilileri Reuters’e yaptıkları açıklamada, öğrencilerin iPad tabanlı iBooks 2 teknolojisine adapte olmasının çok kolay olacağını belirtti ama Apple’ın gelir durumu sıkıntılı öğrenciler için iBooks yazılımı içeren, daha ucuz iPad üretip üretmeyeceği konusunda şirket yetkilileri bir açıklama yapmadı.

Öte yandan, diğer medya ve teknoloji şirketlerinin de gözü ABD eğitim pazarında. Rupert Murdoch’ın News Corp.’u iki yıl önce eğitim sektörüne girdi ve eski New York Şehir Eğitim Direktörü Joel Klein’ı da bunun başına getirdi. Walter Isaacson’un kaleme aldığı Steve Jobs biyografisine göre de Murdoch, geçtiğimiz yıl Jobs ile bir araya geldi ve Jobs’un tahminlerine göre yıllık 8 milyar dolar değere sahip olan bu pazara Apple’ın girme potansiyeli ile ilgili görüştü.
YORUMLAR
Muvaffak Gözaydın 20 OCAK 2012 / 19:48 0 0
Apple monopoldür. Fiatını hiçbir zaman düşürmez.
Muvaffak Gözaydın 20 OCAK 2012 / 19:47 0 0
Bu arada ABD de Washington Eyaleti
bütün K12 öğrencileri için ders kitaplarını digital ortam da bedava veriyor. İsteyen print alıyor fiatı $ 4

Vallahi bu Fatih'i kopyalayanlar çoğaldı .
Muvaffak Gözaydın 20 OCAK 2012 / 19:43 0 0
Gördünüz mü işi şimdi.

Apple bizim zenginleştirilmiş kitap projemizi kopye ediyorlar.

Fatih'e güvenin lütfen .

Evvela Fatih düşünüyor sonra da Apple kopya ediyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun