Yaşam Tarzı 30 KASIM 2011 / 13:59

Bu çikolata diş çürüklerini önlüyor

Çocukların eğitim, sağlık ve eğlence ihtiyaçlarına yönelik buluşların sayısı artıyor. Son örnek diş çürümelerini önleyen çikolata.Türkiye’de çocuklarla ilgili buluşların sayısı gün geçtikçe artıyor. Bugüne kadar çocukları konu alan buluşların sayısı 440’a ulaşırken yıllık dağılımları her geçen sene artış gösteriyor. Buluşların kapsamı zenginlik kazanırken, 2011 yılı içindeki patent başvurusu yapılan ürünler arasında diş çürüklerini önleyen çikolata bile var.

Adres Patent’in TPE (Türkiye Patent Enstitüsü)verilerine dayanarak hazırladığı rapora göre çocuklarla ilgili; sağlık, eğitim, güvenlik konularındaki buluşların sayısı Türkiye’de önemli bir artış eğiliminde. 1970’li yıllardan 1990’lı yılların sonuna kadar bir yıl içinde ortaya çıkan buluşların en fazla 10 tanesi çocuklarla ilgiliyken bu sayı 2011 yılında 50’lere ulaştı. 2007 yılından bu yana bir yıl içinde çocuklarla ilgili yapılan buluşların sayısı 50’nin altına düşmedi.

Abur cubur keyfi ve sağlık

Bu yıl içerisinde çocukları konu alan buluşlar arasında en dikkat çekenin diş çürüklerini önleyen çikolata olduğunu belirten Adres Patent Patent Mühendisi Serdar Başkaya, çikolatanın patent başvurusunun 10 ay gibi bir zaman zarfında tamamlandığını belirtti. “Çikolata, içerdiği antikaryojenik, antibakteriyel ve yüksek flor sayesinde ağızdaki bakteri sayısını azaltıyor ve diş çürüklerinin önlenmesinde katkıda bulunuyor” diyen Başkaya, bunun çocuk sağlığını korumak açısından önemli bir adım olduğunu söyledi.

‘Faydalı model’ başvurusu yapılan mutlu sabun ise çocuklar için eğitici bir oyun ortamı sunuyor. Sabunun üzerindeki yüz görseli su ile temas ettiğinde gülümseyen bir yüze dönüşüyor ve el yıkamayı çocuklar için eğlendirici bir aktivite haline getiriyor.

Grafik yükseliyor

Serdar Başkaya çocuklarla ilgili ortaya çıkan buluşların son dönemde farklılık gösterdiğini belirterek, “Araştırmalarımız ortaya koyuyor ki son yıllarda çocukları konu alan buluşların içeriğinde de önemli gelişmeler var” dedi. Çocuklara yönelik özellikle eğitim, sağlık ve güvenlik konulu buluşların Türkiye genelinde artış gösterdiğini vurgulayan Başkaya, “Önümüzdeki yıllarda, çocuklarla ilgili olarak yılda 100 patent başvurusuna ulaşacağımızı düşünüyoruz” dedi.

(Ed: Çikolatanın sadece diş çürümesine neden olmadığını da hatırlatmak gerekiyor. İçeridiği şeker özellikle kilo problemlerine neden olurken diğer katkı maddeleri de farklı hastalıkların önünü açıyor. Siz siz olun, diş çürütmüyor diye onun kovayla çikolata yemesine izin vermeyin.)
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun