Yaşam Tarzı 16 AĞUSTOS 2011 / 14:33

BSNODS üçüncü yılında büyümeye devam ediyor

Güncel medya listesi ve bülten gönderimi konusunda çözüm sunmak için 2008’de faaliyete geçirilen BSNODS.com platformu, bugün Türkiye’nin önde gelen pek çok ajansını da içeren 40’a yakın iletişim ajansı ve medya ilişkilerini kendi bünyesinde yürüten 20’nin üzerinde kurum tarafından kullanılıyor.Halkla ilişkiler sektörünün temel sorunlarından olan güncel medya listesi ve bülten gönderimi konusunda çözüm sunmak amacıyla kurulan BSNODS.com platformu, son bir yılda aralarında Bersay İletişim Grubu, BPM Look, Capitol Ogilvy, Effect PR, Global Hill&Knowlton, Leo PR, Medyaevi, Saydam PR ve Zarakol İletişim gibi iletişim sektörünün önemli ajanslarını müşteri listesine eklemeyi başardı. Bir yıl içerisinde 30’a yakın ajansı bünyesine katan platformun kurumsal müşteri portföyünde ise Basın İlan Kurumu, MÜSİAD, Sabancı Üniversitesi, Yeşil Kundura, Yeşil GYO gibi medya ilişkilerini kendi bünyesinde yürüten kurumlar var.

Halkla ilişkiler sektöründe faaliyet gösteren firmalara güncel basın listesi ve basın bülteni gönderim hizmeti sunmak amacıyla geliştirilen BSNODS.com platformu, iletişim ajansları tarafından en değerli varlıkları olarak görülen basın listeleri ve bülten gönderim süreçlerini firma dışına taşıyarak halkla ilişkiler sektöründe bir tabuyu da yıkmış oldu.

BSNODS.com neler sunuyor?

Temelde internet tabanlı bir medya veritabanı ve bülten gönderim altyapısı olan BSNODS.com’daki bilgiler tamamı iletişim fakültesi mezunu 5 kişilik bir ekip tarafından düzenli olarak telefonla güncelleniyor. Bu veritabanında ulusal yayınların yanı sıra 81 ilde faaliyet gösteren medya kuruluşlarının editöryal ve haber kadroları da yer alıyor.

BSNODS.com üyeleri internet üzerinden eriştikleri sistemde yayın veya gazeteci bazında sorgulama yaparak basın mensuplarının görev, iletişim ve uzmanlık bilgilerine ulaşabiliyorlar. Sistemin asıl gücü ise tam olarak medya ilişkileri uzmanlarının ihtiyacına göre planlanmış ağaç yapısı şeklindeki hiyerarşik basın listeleri. Kullanıcılar sistemde mevcut bulunan basın listelerini gönderimlerinde kullanabildiği gibi sistemdeki hazır listeleri –liste ağacındaki istediği dalları da çıkartarak - kendi oluşturduğu listelere alt liste olarak ekleyebiliyor. Ayrıca bu listelerdeki istediği kişileri çıkartıp seçtiği listede bulunmayan ama kendisi için önemli kişileri de ekleyebiliyor. BSNODS.com’da farklı sektörler, konular ve yayın alanlarına göre 300 civarında ana liste ve bunlara bağlı 3 binin üzerinde alt liste bulunuyor.

Yenilikçi yaklaşımlar

Halkla ilişkiler sektörüne getirdiği yeni yaklaşımla kendine bu alanda güçlü bir yer edinen BSNODS.com, barındırdığı yenilikçi özellikleriyle de dikkat çekiyor. Bu özellikler arasında:

• İleri tarihli gönderim: Kullanıcılar gönderimlerini hemen yapabildikleri gibi bültenlerini daha sonraki bir gün ve saatte göndermeyi de seçebiliyor.

• E-posta gövdesinde bülten metni: Basın bültenleri ekli dosya olarak gönderilmek yerine e-postanın gövdesinde gittiği için artık gazeteciler tarafından yoğun olarak kullanılan iPhone, BlackBerry ve Android tabanlı diğer akıllı telefonlardan rahatlıkla ve herhangi bir karakter sorunu yaşanmadan okunabiliyor.

• Görsel değiştirme: Kullanıcılar, basına servis etmiş olsalar bile bülten içerisindeki görselleri değiştirebiliyorlar. Bu sayede o andan sonra büteni açan tüm gazeteciler bültende yeni görselleriyle görüyor.

• Online LCV: Gazeteciler, sistem üzerinden gönderilen basın davetleri içerisinde yer alan cevaplama seçeneklerine tıklayarak etkinliğe katılımlarıyla ilgili ajansa dönüş yapabiliyorlar. Bu sayede hem gazeteciler gereksiz yere LCV için aranmıyor hem de ajanslar bu bilgiye gerçek zamanlı olarak ulaşabiliyor.

• Takvime kayıt: Basın davetleri içerisinde gelen linke tıklayarak gazeteciler etkinliği kullandıkları takvim/ajanda uygulamasına otomatik olarak ekleyebiliyorlar.

• Özel günlere özel listeler: Yılbaşı, Sevgililer Günü, Ramazan ve çevre günü gibi özel tarihler ve Autoshow ve Cebit gibi gündem belirleyen fuar etkinlikleri öncesinde sisteme eklenen özel listeler sayesinde kullanıcılar o dönemde gazete ve dergilerde çıkartılacak özel eklerin editörlerine doğrudan gönderim yapabiliyorlar.

• Gazetecilere listeden çıkma hakkı: Bir firmadan bülten almak istemeyen gazeteciler kendilerine giden e-postaların altında yer alan linkle tıklayarak kolayca gönderim listesinden çıkabiliyorlar.

• Bültenleri Ajans/Kurum web sitesinde yayınlama: İstendiği taktirde BSNODS.com kullanılarak servis edilen basın bültenleri gönderimi yapan ajansın veya ajansın müşterisinin web sitesinde otomatik olarak yayınlanabiliyor.

• Mekan bağımsız bülten gönderimi: Kullanıcıların basın bültenlerini göndermek için ofise gitme zorunluluğunu ortadan kaldıran BSNODS.com’a herhangi bir yerden internete bağlı herhangi bir bilgisayar kullanarak bağlanmak mümkün. Bu sayede etkinlik biter bitmez birkaç dakika önce çekilen fotoğraflarla birlikte bülten gönderimi yapmak mümkün oluyor. Sisteme tablet ve akıllı telefonlar üzerinden de ulaşılabiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun