Yaşam Tarzı 27 EKİM 2008 / 12:23

BSA Türkiye bilinçlendirmeye devam ediyor

BSA (İş Yazılımcıları Birliği) Türkiye yaz dönemi sonuna doğru yapılan aramaların sonuçlarını bir bülten halinde yayınladı.

BSA (İş Yazılımcıları Birliği) Türkiye yaz dönemi sonuna doğru yapılan aramaların sonuçlarını bir bülten halinde yayınladı.


Bültende şu ifadelere yer verildi: “Lisanssız bilgisayar programı kullanan firmalara yönelik yasal aramalar artırılarak sürerken, tanınmış Mimar Eren Talu’nun şirketlerinde yapılan arama sonucu bazı programların kopya yazılım olduğu saptandı.  


BSA Türkiye Katılımcıları tarafından son dönemde yürütülen yoğun bilinçlendirme kampanyası, aramaların artırılması ile devam ediyor. Aramalar, BSA Katılımcıları tarafından mahkemelere yapılan şikayetler üzerine verilen arama kararları doğrultusunda işleme konuluyor.  


Bu doğrultuda İstanbul’da yaz döneminin sonuna doğru yapılan arama sonucunda; 


EREN TALU MİMARLIK TURİZM TAŞIMACILIK VE TİC. A.Ş., 


EREN TALU GAYRİMENKUL A.Ş. C2ES İNŞAAT VE TİC. A.Ş.,


CE YAPI İNŞAAT SAN. VE TUR. TİC. A.Ş.,


EV TÜRKBÜKÜ TURİZM VE TİC. A.Ş. isimli firmalara ait işyerlerinde aramalar yapıldı. Bunun sonucunda BSA Katılımcılarından Microsoft, Adobe ve Autodesk isimli firmalara ait muhtelif bilgisayar programlarının lisanssız olarak kullanıldığı tespit edilirken yetkililer hakkında hukuki işlem başlatıldı.  


Baskın sonrasında kullandıkları bazı ürünlerin korsan olduğu saptanan Eren Talu Mimarlık’ın yetkilileri, lisansı bulunmayan tüm programlar için BSA danışmanlığında lisans hakkı almayı taahhüt etti ve bu programların telif hakkı bedelini ödeyerek eksik lisanslarını tamamladı.  


Ünlü Mimar Eren Talu, “BSA Türkiye ile böyle tatsız bir konudan dolayı tanıştığımız için üzgün olmakla birlikte mutluyuz. BSA’nın çok önemli bir misyonu var. Nasıl bizim gibi mimarlar çalışmalarımızın, emeklerimizin, yaratıcı çalışmalarımızın kopyalanmasını istemiyorsak, saygı gösterilmesini istiyorsak, aynı şekilde bilgisayar yazılımları konusunda da yasadışı kopyaya ve korsana karşı mücadele edilmelidir. BSA’nın en büyük destekçilerinden birisi olacağız. Bu konuda bizleri bilinçlendirdiği için kendilerine teşekkür ediyoruz.” dedi.


BSA Türkiye yetkilisi Elçim Barkay da, “Korsan yazılımın yaratıcılığa karşı yapılmış büyük bir haksızlık olmasının yanısıra ülke ekonomisine verdiği zarar da çok büyük. Bu konuda tüm kullanıcıları bilinçlendirmek için çalışmalarımıza devam edeceğiz. Sayın Mimar Eren Talu’ya, şirketlerinde  bu kapsamda yaptığımız çalışma konusunda gösterdiği işbirliği  ve lisanslı kullanım konusunda bundan sonra özen göstereceğini ifade ettiği için  teşekkür ederiz” dedi.  


5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre bilgisayar yazılımlarının hukuka aykırı yollardan çoğaltılması, kullanılması ve dağıtılması gibi eylemler telif hakkı ihlali suçu teşkil etmektedir ve bu suçları işleyen kişiler 1 seneden 5 seneye kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılmaktadır.”


www.bsa.org.tr

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun