Yaşam Tarzı 03 EYLÜL 2012 / 15:37

Bruce Willis'ten Apple'a "miras davası"

Ünlü aktör Bruce Willis, ölümünde sonra iTunes üzerindeki şarkıları çocuklarına miras olarak bırakmak istediğini belirtip Apple’a dava açmayı düşündüğünü açıkladı.Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan iTunes üzerinden müzik listesi oluşturma geleneği, birçok Amerikalı tarafından yanlış anlaşılabiliyor. Müzik arşivlerini iTunes üzerinden oluşturan birçok insan, şarkıları satın aldığına inansa da işin aslı pek de öyle değil. iTunes'un mevcut kullanıcı sözleşmesinde şarkıları aslında satın almadığınız, sadece bir süreliğine kiraladığınızı belirtiyor. Bu da demek oluyor ki müzik arşivi, asıl sahibi ölünce aslında onunla birlikte yok oluyor.

Şarkıların sadece kiralandığını bilmeyen birçok insandan biri de Bruce Willis. 57 yaşındaki ABD'li aktör, dev iTunes müzik arşivine kendisi öldükten sonra kızları Rumer, Scout ve Tallulah'ın sahip olmasını istiyor. iTunes'un mevcut kullanıcı sözleşmesine aykırı olan bu duruma itiraz eden Willis, bu konuda Apple’a dava açmayı düşündüğünü açıkladı.
YORUMLAR
Fatma Ç. 16 EKİM 2014 / 20:37 0 0
Konu ile ilgili aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim. http://litvanya.net/makale.asp?id=2
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun