Yaşam Tarzı 12 KASIM 2015 / 10:36

Bluetooth 2016 için hedef büyüttü

Nesnelerin İnterneti konseptinin giderek benimsenmesi ve cihaz çeşitliliğinin artması Bluetooth'u harekete geçirdi.

Nesnelerin İnterneti ile birbirine bağlı olan cihazların sayısı her geçen gün giderek artıyor. Cihaz çeşitliliğinin artmasıyla birlikte bu cihazların bağlantı protokollerini geliştiren şirketler arasındaki rekabet de aynı oranda artıyor. Bu konuda çalışmalar yürüten Bluetooth, evin içerisindeki tüm cihazların birbiriyle hızlı bir şekilde iletişim kurmasını amaçlarken, bir yandan da cihazların pilleri konusunda önemli gelişmelere imza attı.

Engadget'da yer alan habere göre 2016 için çizdiği yol haritasını açıklayan Bluetooth Special Interest Group, yenilenen Bluetooth Smart ile rakiplerine göz dağı vermeye hazırlanıyor. Hali hazırda 100 metre gibi bir menzili olan Bluetooth Smart’ın yapılan çalışmalar sonucu cihazlar arası 400 metreye kadar bağlantı sunabileceği ifade ediliyor.

Menzilin artmasıyla birlikte özellikle akıllı ev konseptinde kullanıcılar tarafından tercih edilebilecek alternatif arasına girmeyi hedefleyen Bluetooth, menzil dışında bağlantı hızı ve batarya tüketimi üzerine de yaptığı gelişimle dikkat çekiyor. Hızın yüzde 100 oranında artması beklenirken, şirketin ifadesine göre bu hız artışına karşın ekstra bir enerji tüketimi de gerçekleşmeyecek. Kullanıcıların özellikle güç tüketiminden şikayetçi olduğunu düşünürsek Bluetooth’un bu hamlesi oldukça ilgi çekici.

Hız ve menzil konusunda rakipleriyle benzer teknolojiler sunuyor olsa da özellikle güç tüketimi Bluetooth’u ev, hastane ve okul gibi ortamlarda tercih edilir hale getirebilir. Nesnelerin İnterneti konseptinin hızlı bir devinim içerisinde olduğunu düşündürsek bu konudaki gelişmelerin de hız kesmeden devam edeceğini öngörebiliriz. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun