Yaşam Tarzı 27 MART 2012 / 10:12

Bir fincan kahveden hava durumu nasıl tahmin edilir?

Bir fincan kahveden hava durumu nasıl tahmin edilir?

Aniden değişen hava şartlarının gününüzü mahvetmesinden sıkıldıysanız, bir bardak sıcak kahve, kakao ya da çaya bakmak gibi bir pratik çözüm çok işinize gelebilir. Her durumda yanınızda termometre ya da barometre taşıyamayacağınıza göre, pratik yollardan hava tahmini yapabilir, bu şekilde hazırlıklı bir şekilde evden çıkabilirsiniz. Barometre görevi gören bir fincan kahve, çay ya da kakao bu problemleminizi çözebilir.

İşleyiş çok basit:

- Kahveyi fincana doldurup kısa süre bekledikten sonra  kabarcıklar ve köpükler fincanın ortasında toplanıyorsa 12 saat içinde yağmur yağabilir, hazırlıklı olmakta fayda var.

- Eğer köpükler fincanın ortasından hızla kenarlara doğru yayılıyorsa havanın açık ve rüzgarsız olmasını bekleyebilirsiniz.

- Köpükler yavaş yavaş kenara doğru kayıyorsa önce yağmurlu hava beklense de ilerleyen saatler açık bir hava bekleyebilirsiniz.

Hava basıncına göre sıcak içeceğin hareketleri o günkü hava durumu hakkında fikir verebiliyor. Siz de bu yöntemi evinizde deneyebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun