Yaşam Tarzı 02 TEMMUZ 2013 / 16:27

Binlerce kişi Onur Yürüyüşü için Taksim'deydi

Taksim Gezi Parkı protestoları süresince en aktif destekçiler arasında yer alan LGBT bireyler, 11. LGBT Onur Yürüyüşü’nde anayasal eşitlik, tanınma, cinsel yönelim hakkı ve homofobiye karşı binlerce kişinin katılımı ile İstiklal Caddesi’nde bir araya geldiler.LGBT bireyler dünyada ilk kez 1969 yılında New York Greenwich Village baskı ve şiddete karşı ayaklandılar ve Türkiye’de ise ilk LGBT Onur Yürüyüşü 2003 yılında 30 kişinin katılımıyla gerçekleşti. 11. kez düzenlenen LGBT Onur Yürüyüşü kapsamında 30 Haziran Pazar günü, 17.00’de Taksim Meydanı’nda toplanan grup, ellerinde her bir rengi eşcinsel toplumun farklı bir bileşenini temsil eden, Gilbert Baker isimli sanatçı tarafından tasarlanan ve ilk kez 1978 yılında San Francisco Gay ve Lezbiyen Özgürlük Günü Yürüyüşü’nde kullanılan gök kuşağı bayraklarıyla Tünel’e doğru yürüdüler.

Yürüyüş esnasında üzerinde, ‘Transfobik devlet istemiyoruz’, ‘Susma haykır eşcinseller vardır’, ‘Direniyoruz ayol’, ‘Yasak da neymiş ayol’, ‘Her yerdeyiz ayol’ , ‘Sevişe sevişe kazanacağız’ gibi sloganların yazılı olduğu pankartlar taşıyan ve renkli kıyafetlere bürünen grup ötekileştirmeye, ayrımcılığa, cinsiyet dayatmalarına karşı sık sık ‘Biz buradayız. Eşcinseller burada. Translar burada. Lezbiyenler burada’, ‘Velevki i.yiz, alışın her yerdeyiz’ sloganları atıldı. Yürüyüş boyunca Lice’de askerlerin halk üzerine ateş açmasıyla bir kişinin hayatını kaybetmesi de ‘Her yer Lice, her yer direniş’ sloganıyla protesto edildi.

LGBT Onur Yürüşü’nde katılımcıların en çok dikkat çeken sloganı ise, Cem Yılmaz’ın CM101MMXI FUNDAMENTALS gösterisinde cep telefondan atılan kısa mesajları ti’ye aldığı ‘Nerdesin aşkım?’, ‘Burdayım aşkım?’ sözleri oldu. İstiklale Caddesi boyunca ellerinde dev gök kuşağı bayrakları taşıyan katılımcılar zaman zaman hep bir ağızdan sırasıyla ‘Nerdesin aşkım?’ ,’Burdayım aşkım?’ sloganları atarak Tünel’e kadar yürüyüşlerini devam ettirdiler. Renkli görüntülere sahne olan İstiklal Caddesi’ndeki esnaflar da alkışlarıyla yürüyüşe destek verdiler.

[vimeo]http://vimeo.com/69478597[/vimeo]

Gezi Parkı protestolarında en etkin iletişim araçlarından biri haline gelen Twitter, LGBT Onur Yürüyüşü’nde de anlık görüntülerin ve bilgilerin en çok paylaşıldığı sosyal paylaşım sitesi oldu. Yürüyüşe katılan ya da katılamayan birçok kişi Twitter üzerinden #direnayol, #direnlgbt gibi etiketlerle de sosyal medya üzerinden destek verirken #direnayol etiketi dünyada trend olan konular arasında yerini aldı.

İstanbul LGBT Onur Haftası Komisyonu tarafından yürüyüş öncesi yapılan basın açıklamasında ise şunlar kaydedildi:
“Bugün tarihsel bir dönüm noktasındayız. On binlerce insan LBGT’lerin, dolayısıyla da hepimizin özgürlüğünü ve eşit yurttaşlığını talep etmek için sokağa çıkıyor. İstanbul dışında İzmir’de ilki yapılan Onur Yürüyüşü ve dünyanın birçok yerinde yapılan onur yürüyüşlerindeki dayanışma pankartları sesimizi çoğaltıyor.

Kalbimizde, devletsiz, sınırsız, sınıfsız, cinsiyetsiz bir dünyanın hayali var. Bu hayali gerçekleştirmeden hiç bir yere gitmiyoruz, sonuna kadar direneceğiz. BURADAYIZ ALIŞIN, GİTMİYORUZ.”

Basın açıklamasının tamamına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://onurhaftasi.tumblr.com/
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun