Yaşam Tarzı 14 OCAK 2013 / 15:23

Bilimsel araştırmayla kanıtlandı: Girişimciler yöneticilerden daha yaratıcı

Girişimciler yöneticilerden daha yaratıcı, ama neden?

İş inovasyon ve yaratıcılığa geldiğinde, girişimcilerin yöneticilere kıyasla daha başarılı oldukları Bocconi Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayla ortaya koyuldu. Bulguların gösterdiği gerçek son derece ilginç... Günlük yaşamında birçok fırsat kovalayan girişimcilerin, iş yaratıcılık ve inovasyona geldiğinde halihazırda belli bir konuma ve pozisyona yerleşmiş yöneticilerden daha başarılı oldukları bir süredir gözlenen bir gerçek. Bunun sebebinin ise tahmin edilenden farklı olarak cesaret veya alışkanlıklarla değil, beynin hangi bölgesinin kullanıldığıyla ilgili olduğu ortaya çıkmış.

Bocconi Üniversitesi, bu konuyu açıklığa kavuşturmak için 25 farklı girişimciyi benzer demografik özelliklere sahip yöneticilerle bir araya getirmiş ve farklı senaryolar eşliğinde karar verme sürecindeki beyin dalgalarını ölçerek beynin hangi bölgelerini daha çok kullandıklarını gözlemlemiş.

Sonuçlar oldukça ilginç. Genel kapasite olarak bakıldığında yönetici ve girişimci grubundan beklenen potansiyel farklı olmamakla birlikte, yöneticiler karar sürecinde beynin sadece sol bölgesini kullanma eğilimi gösteriyorlar. Girişimciler ise beyinlerinin hem sağ hem sol bölgesini karar aşamasında devreye sokuyorlar.

Genel bir not olarak beynin sol bölümünün mantığa, sağ bölümünün yaratıcılığa daha yatkın olduğunu hatırlatalım.

Bu bulgular girişimcilerin yöneticilerden daha zeki olduğunu göstermiyor. Ama girişimcilerin değişime daha açık olduklarına ve önlerindeki alternatifleri daha geniş bir çerçevede değerlendirebildiklerine dair önemli bir kanıt oluşturuyor.

Araştırmanın detaylarını bu adreste bulabilirsiniz.