Yaşam Tarzı 25 AĞUSTOS 2010 / 11:54

Bilgisayarlarımız yeni truva atını çabucak kabullendi

Dünyanın en önemli tehditlerinden biri olan Win32/Dursg.A en hızlı Türkiye'de yayılıyor.

Dünyanın en önemli tehditlerinden biri olan Win32/Dursg.A en hızlı Türkiye'de yayılıyor.


NOD32 antivirüs programının yazılım kuruluşu ESET'in hazırladığı Dünya Tehdit Raporu'na göre, en yeni tehdit olan "Win32/Dursg.A" ağırlıklı olarak Türkiye'deki bilgisayarları tehdit ediyor.

Rus menşeili olduğu tahmin edilen "Win32/Dursg.A" truva atı, arama motorlarındaki sonuçları reklam içeren başka sayfalara yönlendiriyor. Zararlı yazılım, çalışma zamanında UPX sıkıştırması kullanarak, antivirüs tarayıcılarından gizlenmeye çalışıyor.

Ayrıca zararlı yazılım Internet Explorer, Chrome, Firefox, Opera gibi internet tarayıcılarının Google, Yahoo, MSN, Bing olması gereken arama ayarlarını değiştirerek, belirli bir kelime arandığında reklam barındıran sitelere yönlendiriyor.

Tehditlerden korunmak için ESET, sistem yamalarını güncel tutmayı, otomatik çalıştır özelliklerini devre dışı bırakmayı ve güncel bir antivirüs yazılımı kullanımını tavsiye ediyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun