Yaşam Tarzı 12 AĞUSTOS 2013 / 15:15

Başbakan taksi şoförü oldu

Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg, 9 Eylül’de yapılacak genel seçim öncesinde seçmenleriyle buluşmak için farklı bir yöntem seçti.Jens Stoltenberg, halkın hükümet ve kendisi hakkındaki düşüncelerini öğrenmek için güneş gözlüğü takıp, taksi şoförü üniforması giyerek bir günlüğüne taksi şoförlüğü yaptı. Yayınlanan videoda bir başbakanın halkın fikirlerini dinlemesi ve bu fikirlere önem vermesi gerektiğini söyleyen Jens Stoltenberg, insanların taksi ile yaptıkları seyahatler esnasında politik görüşlerini rahatça ifade ettiklerini dile getirdi. Kılık değiştirerek Oslo sokaklarında bir günlüğüne taksi şoförlüğü yapan Norveç Başbakanı aynı zamanda İşçi Partisi’nin de lideri. Kullandığı taksiye binen müşterileri ile fikir alışverişinde bulunan Jens Stoltenberg, fikir ayrılığına düştüğü bazı müşterilerini de kendi partisine oy vermeleri konusunda ikna etti. Taksi şoförünün başbakan olduğunu fark eden müşteriler ise sorunlarını paylaşarak önümüzdeki ay gerçekleşecek seçimler konusundaki fikirlerini dile getirdiler.

Taksi kullanırken çekilen görüntülerin Norveç’li VG Gazetesi’nde kullanılmasına izin veren Jens Stoltenberg, kendisine yöneltilen “Seçimi kaybedersen taksi şoförlüğü yapar mısın?” sorusuna da "Zannetmiyorum. Seçimi kaybetmeyi düşünmüyorum çünkü parti listesinde birinci sıradayım" cevabını verdi. Bu kampanyayı gerçekleştirme konusunda başta endişeleri olduğunu dile getiren Jens Stoltenberg, halkın eleştiri ve görüşlerini halkın arasına karışarak almanın iyi bir fikir olduğuna inanarak kampanyayı gerçekleştirdiğini belirtti ve şunları söyledi:
"İnsanların gerçekten ne düşündüğünü dinlemek benim için önemli. İnsanların düşündüklerini söylediği en iyi yer de taksi"

Seçim kampanyası olarak kullanılacak

Taksiye binen yaşlı bir yolcu ise şoförün Başbakan olduğunu anlamasının üzerine Başbakan’a mektup yazarak görüşlerini iletmek istediğini dile getirirken, “Sizinle karşılaşmamız çok iyi oldu. Ben de size mektup yazmak niyetindeydim” dedi. Jens Stoltenberg’in taksi şoförlüğü yaptığı gün kaydedilen görüntüler kullanılarak oluşturulan video ise, görüntülerdeki yolcuların kabul etmesi durumunda Eylül ayında yapılacak genel seçimler öncesinde seçim kampanyasında kullanılacak.

Yaklaşık sekiz senedir araba kullanmadığı söyleyen Nisan ayında gerçekleştirilen kampanyada taksiye yerleştirilen gizli kameralarla alınan görüntüler Jens Stoltenberg’in resmi Facebook hesabı (https://www.facebook.com/jensstoltenberg) üzerinden yayınlandı.

İşte Norveç Başbakanı Jens Stoltenberg’in taksi şoförlüğü yaptığı gün kaydedilen görüntüler:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yEOD7KwWros[/youtube]
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun