Yaşam Tarzı 09 ŞUBAT 2011 / 12:39

Asosyal olarak bildiğimiz oyun düşkünlerini yoksa yanlış mı tanıyoruz?

Online oyunlara aşırı ilgi duyan kişilerin çizdiği imaj genelde olumsuzdur. Asosyal, geçmişten kopamayan, görüntüsüne dikkat etmeyen kişiler olarak görülen bu kitle hakkında yapılan yeni bir araştırma bu düşünceleri alt üst edecek nitelikte.

Bigpoint isimli araştırma şirketinin dünya çapında 6 bin 663 online oyuncu arasında yaptığı araştırmaya göre kendini sıkı bir online oyuncu olarak gören bu kişilerin sanılanın aksine sadece oyunlara bağımlı kalmadıklarını ve oldukça sosyal oldukları ortaya koyuyor.Araştırmaya cevap veren katılımcıların yüzde 62’si gerçek yaşamda sanal ortamda olduğundan daha fazla arkadaşa sahip olduklarını söylerken, yüzde 52’si gerçekten arkadaş kabul ettiği bu kişilerle en az ayda bir kez görüştüğünü söylüyor. Buna karşılık katılımcıların yalnızca yüzde 10’u sanal arkadaşlarının gerçek arkadaşları olduğu ve bunun dışında arkadaşları olmadığını belirtiyor.Online oyuncuların sosyal olmadığı düşüncesini kıran bu araştırma bir kanıyı daha kırıyor ve genelde görüntüsüne dikkat etmeyen, kilolu, içine kapanık olarak görülen online oyuncuların aslında sanılanın aksine yakışıklı ve sosyal ortamlarında oldukça popüler olduğunu ortaya koyuyor.Araştırmanın sonuçlarını oluşturan kitlenin yüzde 11’nin ABD’den yüzde 40’nın ise Türkiye’den katıldığını söylemekte fayda var. Ayrıca araştırmaya cevap verenlerin yüzde 5’nin 50 yaşından, yüzde 12’sinin 40 ve yüzde 32’sinin 30, yüzde 58’nin de 20 yaşından büyük olduğunu hatırlatalım.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun