Yaşam Tarzı 03 ARALIK 2010 / 15:03

Arsenikle yaşayabilen canlı bulundu

NASA daha önce bulunan hiçbir şeye benzemeyen bir canlı türü keşfettiğini duyurdu.

NASA daha önce bulunan hiçbir şeye benzemeyen bir canlı türü keşfettiğini duyurdu.


Dünya üzerindeki canlılar bilindiği kadarıyla altı elementle yaşamlarını sürdürüyordu. Bu altı element karbon, hidrojen, nitrojen, oksijen, fosfor ve sülfürdü. Ancak bulunan yaşam formu hiçbirine benzemiyor. Çünkü bu canlı türü çok kuvvetli bir doğal zehir olan arsenikte çoğalabildiği belirlendi.

Daha önce sadece arseniğe dayanıklı canlılar olduğu biliniyordu. Ancak yeni araştırma, keşfedilen bakterinin arseniği DNS, RNA, protein ve hücre üretiminde kullanabildiğini ortaya koydu.

NASA biliminsanlarından Felisa Wolfe-Simon ve takımının bulduğu bakteriye GFAJ-1 adı verildi. Wolfe-Simon'a göre, buluşun yeni canlı türlerini dünya üzerinde ya da dışında bulunmasına yol gösterebileceğini belirtti.

Kaliforniya'daki Mono Gölü'nde bulunan bakteri sayesinde sadece arsenik değil diğer elementlerle de yaşamını sürdüren canlıların aranacağı belirtiliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun