Yaşam Tarzı 11 EKİM 2010 / 13:58

Arıların ölüm sebebi belli oldu

Yeni bir araştırmaya göre bal arılarının hızla yok olmasına kovanlardaki mantar ve virüsler neden oldu.

Yeni bir araştırmaya göre bal arılarının hızla yok olmasına kovanlardaki mantar ve virüsler neden oldu.


Son yıllarda sayıları hızla azalan bal arılarının neslinin tükenme noktasına geldiği konuşulur oldu. Bu duruma sebep olan şeyinse cep telefonları olduğu iddia ediliyordu. Yapılan son çalışmalara göre koloni şeklinde yaşayan bal arılarının esrarengiz şekilde yok olmasının nedenin kovanlarda yaşayan virüs ve mantar olabileceği belirlendi.

Özellikle ABD genelinde sayıları hızla azalan arı kolonilerinin birdenbire ölmesine bilim dünyası uzun bir süre yanıt veremedi. Nedeni bir türlü açıklanamayan bu durum ise birçok bitkinin polenlerinin taşınamaması sorununu doğurdu. Sonrasında kolonilerin yaşadığı arı kovanlarını inceleyen bilim insanları kovanlarda zararlı mantar ve virüslere rastladığını açıkladı.

Bu zararlı mantar ve virüslerin yalnızca arıların ölümüne yol açmadığı, arıların kovandan çıktıktan sonra uçuş yönlerini tayin edemeden farklı yönlere uçtuğunu da ortaya koydu. Araştırmacılar konuyla ilgili kesin sonuçlar vermese de kovanlardaki mantar ve virüsün arıların ölüme yol açtığı sonucuna varıyor.