Yaşam Tarzı 01 EKİM 2012 / 11:16

Arı nesli koruma altında

Arı nesli koruma altına alınıyor

Einstein, dünyanın sonunun arı neslinin yok olmasıyla gerçekleşeceğini öne sürmüştü. Bilim insanlarınca da büyük önem verilen bu teori, dünyanın lider kurumsal iş uygulamaları sağlayıcısı SAP’nin doğanın korunması ve sürdürülebilirlik konularında yeni bir proje başlatmasına neden oldu.Adopt a Bee” projesiyle herkesin bir arıyı sahiplenmesini teşvik eden SAP, arı nüfusunun çoğaltılması için her bir arı için Afrika’da yürütülen “Hives Saves Lives” (Hayat Kurtaran Kovanlar) çalışmasıyla maddi destekte bulunuyor. Ne kadar çok arı sahiplenilirse, SAP de projeye o kadar fazla destek oluyor ve giderek daha çok arı koruma altına alınıyor.

Dünyadaki yiyeceklerin yüzde 90’ı toplam 100 bitki türünden elde ediliyor ve bu bitki türlerinin 3’te 2’si arılar sayesinde yaşamını davam ettirebiliyor. Ancak günümüz çevre koşullarında zarar gören arılar artık nesli tükenen canlı türleri arasına girmek üzere, çünkü Orta Doğu’da bulunan arı nüfusunun yüzde 85’i ve ABD ile Avrupa’daki arı nüfusunun yüzde 30’u azalmış durumda.

Doğadaki dengenin korunmasına katkıda bulunmak isteyen herkes www.adopt-a-bee.com adresinden bir arıyı ücretsiz olarak sahiplenebiliyor.

Dünyanın ilk Arı Olimpiyatları düzenlendi

Tüm dünyanın yakından takip ettiği Londra Olimpiyatları süresince, SAP de doğadaki mücadeleye internet üzerinde düzenlediği “Arı Olimpiyatları” ile destek oldu. “Adopt a Bee” projesi kapsamında www.adopt-a-bee.com adresinde gerçekleştirilen “Bee Games” adlı arı olimpiyatları internet kullanıcılarından büyük ilgi gördü. Siteyi ziyaret edenler, hem sporcu arılardan birini ücretsiz olarak sahiplendiler hem de SAP’nin bir arıyı daha koruma altına almasını sağlamış oldular.

Site ziyaretçileri sahiplendikleri arının Arı Olimpiyatlarında hangi branşlarda yarışacağını seçerek bu heyecana dahil oldular. Eğer ilgili branşta Londra Olimpiyatları’nda yarışan Türk sporcular madalya kazandılarsa, arılar da Arı Olimpiyatları’nda sembolik bir madalyaya ulaştılar. Arıları sahiplenen internet kullanıcıları da bir anlamda doğaya destek verdikleri için sanal bir madalyayla ödüllendirilmiş oldular.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun