Yaşam Tarzı 14 TEMMUZ 2011 / 12:15

Arap dünyasının da kahramanı olur

Arap süper kahramanların yer aldığı 'aşırılıkla' mücadele edilen sosyal medya oyunu 'Happy Oasis' Facebook kullanıcılarına sunuldu. Oyun şimdiden binlerce kullanıcıya ulaştı.BBC’de yer alan habere göre, bu projenin arkasındaki isim ise Süleyman Bakhit. Bakhit’in umudu; ‘Happy Oasis’ ile aşırı görüşlerin etkisine giren çocuklar için olumlu rol modeller yaratabilmek. Bu hafta hayata geçen oyun, şimdiden 50 bin takipçiye ulaştı.

TEDGlobal konferansında projesini anlatan Bakhit, Ürdünlü. 11 Eylül olaylarının olduğu zamanda, Minnesota’da üniversitede öğrenci olan Bakhit, saldırıların hemen ardından, Arap olduğu için dört kişinin saldırısına uğramış.

Bu saldırı sonrası bir eğitim kampanyasını başlatmaya karar veren Bakhit, insanların aşırılıkla savaşabilmesi için genç yaşta bu konuda hamle yapılması gerektiğini anlamış.“Mesaj çok basitti: Hepimiz terörist değiliz” diyen Bakhit, böylece yerel okullarda Alaaddin tarzı hikayeler anlatmaya başlamış. Bir gün bir çocuğun Arap bir süper kahraman olup olmadığı sorusu ve bunun olmadığı yanıtı ise çizgi kahramanı beraberinde getirmiş.

Hedef aşırı uç fikirlerin azaltılması

Böylece çizgi roman projesine başlayan Bakhit’in amacı, bir dizi olumlu Arap rol modeller yaratmak olmuş. Bunlar arasında dişi bir James Bond ve aşırı uçlarla savaşan Ürdünlü özel ajan da var.

Ürdün’de 300 bin kopya satan çizgi dizilerin ardından Bakhit, web tabanlı versiyon için de güçlü bir pazar olduğunu fark etmiş. “Basılı medya ölüyor, ama Facebook’ta 30 milyon Arap var” diyen Bakhit, böylece aynı mesajla sosyal oyunlar yapma fikri ile çalışmalara başlamış.

Karakterleri ile özellikle çocuklara ulaşmayı hedefleyen Bakhit, fikirlerini almak için çocuklarla da sık sık bir araya gelmiş. Burka giymiş bir karakteri oyuna katmaktaki kararsızlığı ise, anime karakterleri özel bir gruba gösterdikten sonra aldığı tepki ile yanıt bulmuş. Grubun bu fikre bayılması, burkalı kadını da oyuna sokmuş.

Bakhit’in şimdiki planı, bu çizgi roman modelini, 'aşırı uçların' gelişiminin en büyük problem olduğu Pakistan’a da taşımak.
ETİKETLER : Facebook happy oasis
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun