Yaşam Tarzı 12 TEMMUZ 2011 / 08:15

Araba kullanırken cep telefonu elinizde olmadan konuşmak tehlikeyi azaltmıyor

Governers Highway Safety Association tarafından hazırlanan araştırmaya göre, cep telefonuyla konuşurken ellerinizi kullanmamak kaza riskini azaltmıyor. Kuruma göre, konuyla ilgili çok daha sert yaptırımlar getirilmeli.Otomobil kullanırken cep telefonlarının herhangi bir şekilde kullanımı sonucunda kaza riski artıyor. Bunun yanında cep telefonunda mesaj yazmaya çalışmak kaza olma olasılığını daha da yükseltiyor.

Çalışmaya katılanların yüzde 66’sı otomobil kullanırken cep telefonunu da kullanıyor. Üzerinde çalışılan grubun yüzde 12’den fazlası direksiyon başında mesaj atmayı rutin bir eylem aline getirmiş.

Çalışmada tüm araba kazalarının yüzde 15 ila yüzde 30’u dikkat dağılması nedeniyle gerçekleştiği tahmin ediliyor. Governers Highway Safety Association (GHSA) araba kullanırken cep telefonu kullanan tüm şoförlerin daha önemli yaptırımlara maruz kalması gerektiğini vurguluyor.

Dünyanın birçok yerinde otomobil kullanırken mobil cihazlardan mesajlaşmaya izin verilmiyor ancak uygulamada sıkıntılar bulunuyor. Araştırma aynı zamanda çalışanlarına mobil cihaz sağlayan şirketlerin konuyla ilgili eğitimler verip, şirket politikaları geliştirmelerini teşvik ediyor.

Ülkemizde de kati bir yasa bulunuyor

Araştırmanın manşete taşınan kısmı olan “ellerinizi kullanmadan cep telefonuyla konuşma” konusunda ortaya konan bulgular azımsanacak cinsten değil. Ancak çoğu ülkede araç kitleriyle şoförün ellerini meşgul etmeyen konuşmalara -yasalarda tam olarak tarifi olmasa da- izin veriliyor.

Ülkemizde de 2918 sayılı kanun, madde 73’te “Karayolunda araçların kamunun rahat ve huzurunu bozacak veya kişilere zarar verecek şekilde saygısızca sürülmesi, araçlardan bir şey atılması veya dökülmesi, seyir halinde sürücülerin cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanması yasaktır” şeklinde bir ifade bulunuyor. Ancak özellikle araç kitiyle yapılan görüşmeler pek de fark edilemiyor, çoğu şoför de seyir halindeyken cep telefonu kullanılmaması gerektiğinin farkında değil.

Konuyla ilgili yapılan araştırmaya http://www.ghsa.org/html/publications/pdf/sfdist11execsum.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : cep telefonu otomobil
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun