Yaşam Tarzı 10 HAZİRAN 2011 / 15:39

Apple yayıncılara karşı dizginleri gevşetiyor

Apple en sonunda yayıncılara abonelik için fiyat belirleme yetkisini veriyor ve . Böylece yayıncılar aboneliklerini App Store’dan satmak zorunda kalmayacak.Reuters’de yer alan habere göre, böylece iPad ve iPhone kullanıcıları Apple App Store dışında aldıkları dergi ve kitapları okuyabilecek, videoları izleyip şarkıları dinleyebilecek. Tabi içeriği satın almak için bir düğme veya harici bir bağlantı olmadığı sürece…

Sonuçta Apple da, uygulama dışında satın alınan onaylanmış içerik için herhangi bir pay almayacak. Bu hamle, medya şirketleri için büyük bir zafer anlamına geliyor.

Apple; dergiler, gazeteler, video ve müzik için abonelik hizmetini şubat ayında başlatmış, bu esnada Time Inc., Conde Nast ve Hearst gibi büyük yayıncılardan da çok küçük destek almıştı. Yayıncıları esas rahatsız eden konu ise; Apple’ın kendi mağazasında satın alınan aplikasyonların gelirinin yaklaşık yüzde 30’unu alması, ayrıca yayıncıların gazete ve dergilerin sayfalarına reklam alabilmek için hayat damarı olan abone verilerinin de kontrolünü üstlenmesiydi.

Yeni hamle ise yayıncılara fiyatı ve abonelik uzunluğunu belirleme iznini veriyor. Yayıncılar ayrıca kendi internet sitelerinden de abonelik duyurusu yapabilir. Ama Apple üstünden giriş yapan kişiye sunulan koşullarla aynı şartları sunmak şartıyla… Yayıncıların bu kurallara uymak için 30 Haziran’a kadar vakti var.

App Store; iPad ve iPhone müşterilerinin gazete, oyun ve uygulama gibi yazılımları yükleyebileceği bir online platform. Uzmanlara göre Apple'ın bu kararı almasının ardında eski politikaları çerçevesinde yola devam ederlerse, günümüzün odak noktadaki cihazı haline gelen iPad’de bu avantajı yitirebileceklerini görmeleri yatıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun