Yaşam Tarzı 21 EKİM 2010 / 09:13

Apple toplantısından iLife'11 çıktı

CS5 ihtiyacını azaltmayı hedefleyen yazılım, geliştirilmiş özellikleriyle satışa sunuldu.

CS5 ihtiyacını azaltmayı hedefleyen yazılım, geliştirilmiş özellikleriyle satışa sunuldu.


Apple medya düzenleyicisi üzerinde değişiklikler yaptı. iLife'11 toplantıda tanıtılan diğer bir yazılım oldu. iPhoto, iMovie ve GarageBand yeni sürümleriyle karşımıza çıktı.

iMovie, detaylı bir video düzenleme fırsatı sunuyor. Yeni sürümde ses üzerinde yapılabilecek çalışmalar daha da detaylandırılmış. Hazırlanan videoyu oynatırken ses üzerinde değişiklik yapılabiliyor. Bunun yanında üst üste gelebilecek birkaç ses de görüntüye eklenebiliyor.

"One-step effects" sayesinde o sırada tepki sesi yaratılabiliyor. Ayrıca iMovie üzerinde yüklenen video etkileyici bir fragmana dönüşebiliyor. Hazır formlarla renklendirilen videonun hazırlanması oldukça kısa sürede tamamlanabiliyor.

iPhoto'nun yeni sürümünde yeni işletim sisteminin de nimetlerinden faydalanılmış. Uygulamaların tam ekran olabilmesiyle görüntüler üzerinde değişiklik yapabilmek kolaylaşıyor. Bunun yanında yaratılan fotoğraflar da kolayca e-postayla gönderilebiliyor.

GarageBand programının yeni sürümü de şarkılar arasındaki bağlantıyı kendisi kurarak kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Diğer tarafta da "How Do I Play" (Ben nasıl çalarım?) seçeneğiyle gitar ve piyano dersleri oldukça eğitici görünüyor.

Detaylar ve yazılımı indirmek için http://www.apple.com/ilife/ adresini kullanabilirsiniz.