Yaşam Tarzı 25 KASIM 2011 / 12:27

Apple iTV için 2012’yi bekliyoruz

Apple’ın otomobilden önce beklenti yaratan son icadı iTV, 2012 yılının ortalarında satışa çıkabilir. Siri ve iCloud destekli yeni oyuncağın panelleri Sharp'tan. ‘Apple’ın nesi çıksa süper olurdu?’ diye sormaya gerek yok. Bilgisayar, müzik çalar, telefon, ve tabletin ardından şimdi de iTV beklentisi artıyor. Smart TV konseptinin yükselişe geçtiği bu günlerde Apple bu alanda da son sözü söylemeye niyetli görünüyor.

Görüntü panellleri üreten sayılı firmalar arasındaki Sharp, iPad’in yeni sürümü için ‘Retina’ ekranlar üretiyor. Aynı zamanda Apple’ın salonları süsleyecek yeni oyuncağı için de yüksek çözünürlüklü panelleri sağlıyor. Analistlere göre bu ilişkideki hareketlilik 2012 yılının ortasını çıkış tarihi olarak belirginleştiriyor.

iPhone ve iPad ekranlarını da Sharp üretecek

Jefferies & Co. Araştırmasına dayanarak Bloomberg tarafından hazırlanan habere göre, bir diğer panel üreticisi olan Samsung ile zaten kanlı bıçaklı olan Apple ondan uzak durarak TV’leri için tek üreticinin Sharp olmasını istiyor.

Hatta habere göre Apple, Sharp ile olan anlaşmasını bir diğer seviyeye çıkararak iPhone ve iPad ekranlarının tüm üretimlerini Sharp’a taşımaya hazırlanıyor. Bunun içinse Sharp tesislerine 500 milyon dolar ile 1 milyar dolar arasında bir yatırım yapacağı iddiası var.

iTV Siri ile fark yaratacak

Yeni televizyonun özelliklerinin henüz belli olmamasına rağmen ana düşünce, Apple’ın iPhone 4S ile beraber getirdiği Siri adlı kişisel asistan sistemini buraya taşıması. Böylece iTV’de geleneksel uzaktan kumanda yerine Siri olacak.

Diğer taraftan bulut tabanlı multimedya beklentilerini karşılamak üzere iOS5 işletim sistemiyle donatılacak iTV’nin iCloud destekli olması gündemde. Tabii ki, içerikler doğrudan TV üzerinden satın alınacak veya kiralanacak.