Yaşam Tarzı 23 KASIM 2011 / 15:00

Animasyon devi Çin seddini aştı

Animasyon devi Çin seddini aştı

Dreamworks Animation Çin pazarına özel film çekmeye hazırlanıyor. Şirket, Şangay’da stüdyo kurmak için görüşmelere devam ediyor. ‘Kung Fu Panda’ gibi gişe rekortmeni animasyonların yaratıcısı Dreamworks Animation, gelecek yılın başında Şangay’da ortak bir stüdyo oluşturmak için görüşmeler yapıyor. Hedef ise burada hem animasyon üretmek hem de tema parkları tasarlamak.

Reuters’in haberine göre, bu ortaklık 2012’nin ilk çeyreğinde Dreamworks Animation ve bir grup Çinli şirketin oluşturduğu konsorsiyumun işbirliği ile hayata geçirilecek. Konsorsiyumda Shanghai Media Group ve China Media Capital gibi şirketlerin de yer alacağı üzerinde duruluyor.

İlk film 2015’te

Habere göre, Dreamworks Animation ve söz konusu konsorsiyum ‘Dreamworks East’ isimli bu ortaklık için gelecek 5 yılda toplam 2 milyar dolar yatırım yapacak ve Çin pazarı için animasyonlar üretecek. Dreamworks East aynı zamanda film dağıtımı ve tema parkı tasarımı ile de ilgilenecek.

Hatta ilk animasyon filmin 2015 yılında pazarda olması bekleniyor. Dreamworks Animation sözcüsünün Reuters’e yaptığı açıklamaya göre, Çin çok önemli bir pazar ve Dreamworks Animation markası ve ürünleri için de büyük bir değer. Bu nedenle Çin’deki fırsatları keşfetmeye devam edilecek.