Yaşam Tarzı 11 AĞUSTOS 2011 / 13:45

Android ve iPhone pazarda baskın

Gartner raporları Apple ve Google’ın akıllı telefon pazarının yüzde 62’sine hakim olduğunu söylüyor. Sürekli olarak hızlı bir yükseliş sergileyen akıllı telefon pazarında başı çeken Google ve Apple pazarın yüzde 62’sine hakim oldu. 2011’in ikinci çeyrek sonuçlarına göre son bir yıl içinde pazar 16,5 oranında büyüyerek 428,7 milyon cihazlık satış rakamına ulaştı. Rapora göre giriş seviyesi ve orta seviyedeki Android satışları sayesinde akıllı telefon satışları bir yılda yüzde 74 oranında artı.

Nokia cepte hala lider

Akıllı telefon pazarında aradığını bulamayan ve çalkalntılı bir dönem geçiren Nokia, mobil pazara genel olarak bakıldığında hala en çok cep telefonu satan şirket. Üstelik geçtiğimiz yıla göre yüzde 7,5’lik bir düşüş yaşamasına rağmen. Yine son bir yıla bakıldığında Apple, ZTE, HTC ve Hauwei kâr açıklayan şirketler oldular. Bunların dışında Samsung, LG ve RIM pazar payını bir miktar düşürdü.

(Ed: Nokia’nın akıllı telefon kavramını geç algılaması ve Symbian gibi takıntıları nedeniyle kendini geliştirmekte geç kalması Apple’ın ve özellikle Android’in şu anki başarısında etkili.
ETİKETLER : Apple iOS Google Android