Yaşam Tarzı 18 TEMMUZ 2011 / 16:16

Amerikan ordusunda akıllı telefonlar hafif silahlarla bir tutulacak

ABD ordusu bundan böyle silahı, botu ve mermisi dışında bir de akıllı telefon taşıyacak. Çarpışmalar dokunmatik ekranlar üzerinden yönetilecek.Akıllı telefonlar sadece gençlerin elinde yaygınlaşmıyor, kullanım alanları da şaşırtıcı biçimde genişliyor. Bunun son örneği ise ABD ordusunun başlattığı yeni pilot uygulama. 6 Haziran’da New Mexico ve Teksas’taki birliklerinde uygulanan 6 haftalık pilot program devamda tabletlerin ve akıllı telefonların operasyonlarda ne kadar etkili olabileceği deneniyor.

Talimlerinde kullanılmaya başlanan dokunmatik ekranlı telefonların deneme aşaması bittiğinde askerler tarafından gerçek olaylarda kullanılmaya başlanacak. Ordu yetkilileri akıllı telefonlarla donatılmış askerlerin bu yıl sonuna kadar birliklere dağıtılmaya başlanmasının beklendiğini söyledi.

Yetkililer radyo frekansını kullanan cihazların sahada zaten kullanımda olduğunu ve akıllı telefonların bunların yerini almasının mümkün olmadığını söylüyor. Ancak uzmanlar telefonların eski ekipmanla bir arada kullanılarak birçok bakımdan avantaj sağlanabileceğini belirtiyor.

Kuşatma bilgileri avuç içine geliyor

Bu cihazların operasyonda en büyük faydası tabii ki haberleşme. Kuşatmayla ilgili son durum güncellemeleri tüm takıma metin mesajları olarak gönderilebilecek. Konum bilgisi içeren fotoğraflar herkesin durumu ve yeri hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunabilmesini sağlarken, askerler haritaları kolayca görüntüleyebilecek ve rutin raporlarını anında gönderebilecek.

Ordunun pilot programdan sorumlu direktörü Michael McCarthy, askerlerin program dahilinde toplam 300 Android, Windows Phone ve iOS işletim sistemli telefon kullandığını belirtti ve ekledi: “Genç askerler bu teknolojiyle beraber büyüdü. Bu yüzden aşinalar ve kendilerini rahat hissediyorlar.”

Google’ın android işletim sistemine sahip telefonların ‘Joint Battle Command-Platform Handheld’ adıyla anıldığını belirten McCarthy, cihazlar arasındaki farklılıkları ve kullanışlılığı incelediklerini söyledi ve tüm telefonların iyi sonuçlar verdiğini belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun