Yaşam Tarzı 10 HAZİRAN 2013 / 11:10

Amerika tüm dünyadan veri toplayıp analiz ediyor

Guardian'da yer alan ve dünyayı sarsan habere göre, Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi, milyonlarca ABD vatandaşının ses kaydını almanın yanı sıra tüm dünyadan milyarlarca istihbarat verisi topladı. Bu veriler işlendi ve tüm ülkelere göre kategorilendirildi.Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA), istihbaratın nereden geldiğini kaydeden ve analiz eden güçlü bir araç geliştirdi. Amerika Birleşik Devletleri istihbarat servislerinin telefon kayıtlarını ve internet faaliyetlerini izlediğini açıklayan kişi Edward Snowden, Guardian Gazetesi'ne "Boundless Informant" (Sınırsız Muhbir) isimli bir veri madenciliği yazılımından söz etti.

"Sınırsız muhbir" adı verilen yazılım, bilgisayar ve telefon ağlarından gelen verileri ülkelere sınıflandırıyor ve kategorize ediyor. NSA’in aracının odaklandığı nokta esas olarak, metadata denilen, e-posta ya da anlık mesajın içeriğinden ziyade iletişim bilgilerini kaydetmek. Yani iletişim bilgileri toplanıyor ve analiz ediliyor ve içerik öncelikli olarak görülmüyor.

Sadece bir ayda 3 milyar veriyi ABD bilgisayar ağlarından çekebilen NSA’in yazılımı, kullanıcıların harita üzerinde seçtikleri ülkelerdeki metadata yoğunluğunu ve ülkeden toplananların detaylarını görebiliyor. Belgelerden birinde, programın, ‘X ülkesinde nasıl bir istihbarat altyapısı/kapsamımız var’ gibi sorulara yanıt bulmak için hazırlandığı belirtiliyor.Türkiye bölgede en az veri toplanan ülke

Harita, Mart 2013’te küresel bilgisayar ağlarından 97 milyar parça veri toplandığını gözler önüne seriyor. En çok bilgi toplanan ülke, 14 milyar veri parçasıyla İran olurken, ikinci sırada 13,5 milyar veriyle Pakistan yer alıyor. ABD’nin en yakın müttefiklerinden Ürdün, 12,7 milyar veriyle üçüncü sırada yer alırken, Mısır 7,6 milyar veriyle dördüncü, Hindistan ise 6,3 milyar veriyle beşinci sırada kendine yer buluyor. Alınan bir ekran görüntüsünde Türkiye’nin nispeten daha az veri toplanan bir ülke olduğu görülüyor.

Guardian’a açıklama yapan NSA’nın bir sözcüsü, “Mevcut teknoloji, elde edilen iletişim bilgisiyle belli bir noktadaki spesifik bir insanı tanımlamamıza izin vermiyor... Bilgisayar işlemleri ve insan gücüyle yapılan çalışmalarda iletişimleri karakterize etmeye ve ABD halkının mahremiyetini koryumaya çalışıyoruz” denildi. NSA, ortaya atılan iddiaların ‘son derece gizli konular’ olduğunu ve yüzden tartışmaya açık olmadığını belirtti.

Konuyla ilgili detaylı bilgiye http://www.guardian.co.uk/world/2013/jun/08/nsa-boundless-informant-global-datamining adresinden ulaşabilirsiniz.