Yaşam Tarzı 17 KASIM 2011 / 10:40

Amerika'da şirketlerin yüzde 15'i çalışanlarını sosyal medyadan buluyor

Şirketlerin yüzde 15'i çalışanlarını sosyal medyadan buluyor

Sosyal medya ekmek kapısı olma yolunda hızla ilerliyor. Ne yazdığınıza, ne paylaştığınıza dikkat etmekte fayda var. Jobvite adlı bir şirketin Amerika'da gerçekleştirdiği bir anket, Amerika'da yaklaşık 22 milyondan fazla kişinin sosyal medya üzerinden aldıkları tekliflerle iş sahibi olduğunu ortaya  koydu. Bu da toplam işe yerleştirmelerin yaklaşık yüzde 15'ine karşılık geliyor.

Aynı ankete göre iş arayanların yüzde 54'ü Facebook, LinkedIn ve Twitter'i iş arama çabalarına dahil ediyor. Bunlar arasında en aktif kullanılanlar da Linkedin ve Twitter. Facebook daha kalabalık olmasına rağmen henüz bu konuda diğerleri kadar aktif kullanılmıyor. Bununla birlikte en çok iş bulduran da yine Facebook. Yukarıda bahsettiğimiz 22 milyon kişiden 18,4 milyonu işi Facebook'tan, 10 milyonu Linkedin'den ve 8 milyonu Twitter'dan iş bulmuş (ed: buradan anlıyoruz ki 22 milyonun bir kısmı sosyal medya üzerinden bulduğu fırsatlarla birkaç kez iş değiştirmiş).

İş arayanların yüzde 86'sı sosyal medyada profile sahip. Bunların da yüzde 84'ü Facebook, yüzde 39'u Twitter ve yüzde 35'i LinkedIn kullanıyor. Ama iş profesyonel bilgileri paylaşmaya gelince o kadar da bonkör değiller. Facebook'ta güncel profesyonel tecrübesini paylaşanların oranı yüzde 20, Linkedin'de yüzde 15 (ed: ilginç, daha fazla olmasını beklerdik), Twitter'da yüzde 8.

Araştırmaya göre tek bir sosyal medya üzerinden 150'den fazla bağlantısı olan kişilerin iş bulma olasılığı diğerlerine göre daha yüksek (bunlara 'süper sosyal' diyorlar, Türkiye'deki profillere pek bakmamışlar anlaşılan). İşverenlerin işçi bulmak için en çok başvurduğu yer ise Facebook, çünkü kendisine en yakın sosyal medyadan neredeyse 5 kat daha büyük.

Araştırmanın detaylarını bu adreste bulabilirsiniz. Bu arada sosyal medyanın iş amaçlı kullanımı konusunda dikkat etmeniz gereken noktaları görmek ve bu konuyla ilgili ilginç bir şeyler okumak için bu adresteki makalemize göz atabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun