Yaşam Tarzı 20 MAYIS 2011 / 08:33

Amazon: "Kindle kitaplar basılı kitapları geride bıraktı"

Amazon: "Kindle kitaplar basılı kitapları geride bıraktı"

Bundan beş yıl önce e-kitapların basılı kitaplardan daha fazla satacağını söyleseydiniz size büyük ihtimalle “çok fazla bilim kurgu okuduğunuzu” söylerlerdi. Ancak Amazon bu durumun hayatımızın gerçeği olduğunu açıkladı.

1 Nisan’dan bu yana Amazon’da satılan her 100 basılı kitaba karşılık 105 e-kitap satılıyor. Şirket geçtiğimiz yıla göre üç kat daha fazla Kindle kitabı satıldığını açıkladı. Bu satışlar arasında basılı kitabı olup da Kindle sürümü olmayanlar olduğunu, bunun yanında bedava Kindle kitapları olmadığını hatırlatalım.

Amazon’un bu açıklaması elbette tüm piyasayı açıklayamayabilir. Ancak bu durum basılı kitapların beklenenden kısa sürede miadını doldurması anlamına gelebilir. Yine Amazon üzerinden gidecek olursak, ünlü sitede basılı kitapların 1995 yılında satılmaya başlandığı görülüyor. Buna karşılık e-kitaplar bundan dört yıl önce 2007 yılında satılmaya başladı.

Teknolojinin gelişim hızının süratle arttığını gördüğümüz dönemde e-kitap beklenen çok daha kısa sürede basılı kitapları geride bırakmaya başladı. Sadece 4 yıl elektronik bir cihazdan bir şeyler okumaya alışmamıza yetti.

Amazon.com kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos da konuyla ilgili şaşkınlığını gizlemeyerek şunları söylüyor: “Kindle ile ilgili büyük umutlarımız elbette vardı ancak bu kadar bu durumun bu kadar çabuk geleceğini hiçbir zaman hayal etmedik. Basılı kitapları 15 yıldır satıyoruz ancak Kindle kitaplarını satmaya başlayalı dört yıldan kısa bir süre oldu.”

Basılı kitaplar yerini elektronik kitaplara mı bırakıyor?

Değişim Amazon’da kendini fazlasıyla belli etse de kendisinin bir internet sitesi olduğunu ve internetten alışveriş yapan kişilerin alışkanlıklarına göre şekillendiğini unutmamak gerekiyor. E-ticaret sitelerinin yaygınlaşmasıyla internet kullanıcılarının gün geçtikçe çoğaldığını düşünecek olursak, amiral gemisi şu anda basılı kitaplar olmaya devam edecek olsa da birkaç yıl içinde e-kitaplar ekseninde bir piyasadan söz etmek mümkün olacak.

E-kitapların baskı ve dağıtım maliyeti bulunmaması, bu kitapların kolay paylaşılabilir olması, taşınabilir cihazların yaygınlaşması gibi etkenler basılı kitapların yaygınlığından birer parça çalıyor. Basılı kitapları ayakta tutan etkenlerin başındaysa kalıcılık ve okuma kolaylığı geliyor.
YORUMLAR
murat sarı 23 MAYIS 2011 / 16:05 0 0
ben de reeder kullanıyorum, Ocak 2010'da almıştım; 1,5 yıl oldu...süper bir şey e-kitap; e-ink ekran...reeder da dokunmatik ,kablosuz var...hayatım değişti..inşallah TR'de bu işler hızlı büyür..herkesin faydasına sunulur...ben aldığımda 650TL'ye almıştım, şimdi 400 liralarda...herhalde biraz daha ucuzlar ve duyulursa herkes alır!
macellan 23 MAYIS 2011 / 15:04 0 0
basılı kitabı geçeceği belliydi zaten. ben reeder marka e-kitap okuyucuya sahibim almadan önce cok araştırdım ve kindle dan cok daha fazla artı özelliklerinin olduğuna garanti verebilirim. saman kitaplar nostaljik bir ürün haline gelecek bence bu bir devrim tarihte yazının icadından matbaa ya geçiş ve son olarak e-kitap okuyucular bakalım daha neleri göreceğiz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun