Yaşam Tarzı 20 ARALIK 2011 / 15:20

Akıllı telefonunuz kaç beden olsun?

Akıllı telefonunuz kaç beden olsun?

Dedikodular, ‘artırılmış gerçeklik’ uzmanı yeni akıllı telefonların giyilebilir örneklerinin yolda olduğunu gösteriyor. Teknolojinin son noktası ne olacak? Bu sorunun bir cevabı yok ama yine de yıllar önce izlediğimiz bilim kurgu filmleri işin nereye varacağına dair ipuçları vermişti. Bunlardan biri tabii ki giyilebilir bilgisayarlar.

Yeni dedikodular, mobil pazarın dev isimleri olan Apple ve Google’ın, ‘artırılmış gerçeklik’ alanındaki yeni ürünlerini geliştirdiklerini ve bunların giysi olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

Ekrandan kurtulan gerçeklik

Bugüne kadar gerçekliği bir ekran üzerinden verebilen akıllı telefonların giyilebilir hale gelmesi fikrinin temelinde ise özgürlük yatıyor. Çünkü bu şekilde, sadece 3,5 – 4 inç boyutundaki bir ekrandan kurtulan telefonunuz (cep bilgisayarı mı desek?) çok daha işlevli bir bedene bürünebilir.

New York Times blog’unda yer alan dedikodu kıvamındaki bilgilere göre Apple şu sıralar Siri’nin de destekleneceği giyilebilir bilgisayar üzerinde çalışıyor. Tıpkı iPod Nano’yu bileklikle kola takmak gibi...

Google ise ünivesitelerin mühendislik bölümlerinden ve diğer başka laboratuvarlardan kiraladığı mühendislerle Google X laboratuvarlarını canlandırıyor ve giyilebilir Android bilgisayarını geliştirmeye çalışıyor. (Kesin yeşildir)

Bu ürünlerin artırılmış gerçeklik unsurlarını en iyi şekilde kullanmayı sağlayacak gözlüklerle beraber geleceği ve kablosuz internet, Bluetooth ve GPRS gibi özelliklere sahip olacağı belirtiliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun