Yaşam Tarzı 05 EKİM 2010 / 07:10

Ağaçların da genetiği değiştiriliyor

Araştırmacılar küresel ısınmayla savaşmak için genetiği değiştirilmiş ağaçların faydalı olacağını düşünüyor.

Araştırmacılar küresel ısınmayla savaşmak için genetiği değiştirilmiş ağaçların faydalı olacağını düşünüyor.


Patates, buğday, domates ve mısır gibi genetiği değiştirilmiş ürünlerin ardından ağaçların da genetiği değiştiriliyor. Lawrence Berkeley ve Oak Ridge National Laboratory araştırmacıları küresel ısınmayla savaşmak için genetiği değiştirilmiş ağaçların ve bitkilerin çözüm sunacağını iddia ediyor.

Bitkilerdeki havadaki karbondioksiti azaltan doğal sürecin etkisini artırmayı planlayan araştırmacılar, ağaçların ve bitkilerin köklerine karbon yollayarak önce bitki örtüsünde ve sonra da toprakta uzun ömürlü karbon formları oluşturmayı planlıyor.

Köklerine karbon yollanarak oluşturulacak genetiği değiştirilmiş bitkilerin yıllık milyarlarca ton karbonu atmosferden kaldıracağı, küresel ısınmanın etkilerini böylelikle azaltacağı iddia ediliyor.

Genetiği değiştirilmiş ağaçlar ve bitkilerin sadece ışığı emme süreci ile ilgilenmeyen araştırmacılar, ağacın köklerine karbon yolladıkça bunun bir kısmının toprak karbona dönüşeceğini vurguluyor. Toprakta kalan karbonun ise yüzyıllar boyunca havadaki karbonu bastıracağı ve denge sağlayacağı düşünülüyor. Bu da genetiği değiştirilmiş ağaç ve bitkilerin küresel ısınma ve yarattığı kötü sonuçlarla savaşmak için etkili olacağı sonucunu çıkarıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun