Yaşam Tarzı 05 MAYIS 2009 / 11:16

Afrika'daki en kapsamlı araştırmanın çarpıcı sonuçları

Science dergisinde online yayınlanan, genetik alanında bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma, Afrika nüfusunun tahmin edilenden daha fazla genetik çeşitliliğe sahip olduğunu ortaya çıkardı.

Science dergisinde online yayınlanan, genetik alanında bugüne kadar gerçekleştirilen en kapsamlı çalışma, Afrika nüfusunun tahmin edilenden daha fazla genetik çeşitliliğe sahip olduğunu ortaya çıkardı.


Araştırma Afro-Amerikalıların ve modern insanlığın köklerine yeni bir bakış açısı sundu. Yeni araştırma ekibinin Pennsylvania Üniversitesi araştırmacılarından Sarah Tishkoff, tek bir Afrikalı topluluğunun kıtadaki çeşitliliğin temsilcisi olarak gösterilmeyeceğini söylüyor.


CULTURE MAP araştırmacılarından Tishkoff ve ekibi, Afrika haritasında dairelerle belirtilmiş 121 etnik topluluktan toplam 3 bin kişi üzerinde genetik bilgi analizi yaptı. Harita üzerindeki renkli alanlar, benzer genetik özelliklere sahip olan, dil, kültür ve yaşam tarzı benzer grupları temsil ediyor. Bu sayede kıta içinde etnik grupların göç haritası da çözümleniyor. Örneğin şu an Afrika'nın farklı bölgelerinde yaşayan, benzer "klik"sesleri ile konuşan üç farklı avcı- koleksiyoncu grubun, aynı soydan gelebileceği ortaya çıktı. Tishkoff incelenmesi gereken yaklaşık 1.800 daha grup olduğunu söylüyor.


Sonuçlara göre, Afrika'nın güneyindeki San bushmen kabilesi; en farklı, en eski genetik özelliklere sahip. Araştırmacılar, Angola yakınlarındaki San'ın, modern insanlığın Afrika'dan dünyanın değişik bölgelerine göçe başladığı nokta olabileceğini tahmin ediyor. Stanford Tıp Fakültesi'nden Rok King:" Afrika nüfusunun kültür, sanat ve inanış açısından çok çeşitli olduğunu biliyorduk. Şimdi genetik çeşitlilik de bu aileye katıldı" dedi.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun