Yaşam Tarzı 20 EYLÜL 2010 / 08:58

Adobe Creative'in çantasından ‘sihir’ çıktı

Bilkom ve Adobe’nin CS5 etkinliğine Jason Levine damgasını vurdu.

Bilkom ve Adobe’nin CS5 etkinliğine Jason Levine damgasını vurdu.


Adobe’nin yaratıcı çalışmalarda sıklıkla başvurulan yazılım paketi Creative Suite 5, Nisan ayında raflardaki yerini almıştı. Önceki gün gerçekleştirilen etkinlikle, piyasadaki son ‘yaratıcısının el çantası’ kullanıcılara detaylarını sundu.

İşlerin daha çabuk tamamlanmasına odaklanan yapısıyla dikkat çeken Creative Suite 5 için reklam ajanslarının temsilcileri, fotoğraf sanatçıları, farklı sektörlerin özellikle yaratıcı çalışanları ve basın mensupları hazır bulundu. Etkinlik, kendi deyimiyle, Mentalist Enis Talas’ın gösterisiyle başladı. Beklediğimiz gibi kaşıklar eğilip, büküldü. Kağıda yazılan numaralar ‘beyin gücü’ ile tahmin edildi.

Bu sihirli başlangıçla hazırlanan seyirciler Evangelist Jason Levine’in gösterisinde heyecanlı dakikaların sayısı arttı.

Yüksek çözünürlükteki on video üzerinde eş zamanlı çalışma yapılabiliyor

Creative Suite 5’i anlatarak dünyanın farklı şehirlerinde etkinliklere katılan Levine, İstanbul’da da enerjisiyle sahneye oldukça hakimdi. Ünlü Evangelist öncelikle zaman bazlı video düzenleme programı Adobe Premiere Pro ile hünerlerini sergiledi.

Levine, yeni eklenen özellikler aracılıyla kolayca detaylı sahneler üzerinde değişikler yaparak, birkaç video, o sırada çektiği fotoğraf ve müzik ile kısa bir deneme videosunu hızla hazırladı. Yeni Adobe Premiere Pro kullanırken sistemin daha verimli kullanılabildiğini belirten Levine, 10 adet HD videoyu aynı ekranda oynatıp üzerinde değişiklikler yaptı.

Levine'ın burada en büyük yardımcısı yeni eklenen “video çözünürlüğünü düşürme” seçeneği oldu. Böylece biraz daha düşük çözünürlükle çalışılan videolar sistemi zorlamadı. Daha düşük kaliteli videolar duraksatıldığı anda HD kalitesine geri dönerek yüksek kalitede fotoğraflar verdi. Akan ve duran video üzerinde çözünürlük oynaması yapabilmek, kullanıcıların çalışmalarını oldukça hızlandıracak gibi görünüyor.

Yeni Adobe Photoshop kullanıcıları hızlandırıyor

Creative Suite serisinin belki de kendinden daha fazla tanınan içeriği Photoshop’taki değişiklere de değinen Levine, en zor detaylar üzerinde kolayca değişiklikler yapabildiğini belirtti. Photoshop kullanıcıların kabusu olarak görülen saç, tüy gibi objelerin bulunduğu fotoğraflar, programın yapay zekası ile kolayca kesilebilmesiyle seyirciler oldukça heyecanlı anlar yaşadı.

Daha önceleri eklentiye ihtiyaç duyarak kazanılan bazı özellikler de programda standart hale getirilmiş. Jason Levine’in gösterisindeki belki de en etkileyici kısım ise yine Photoshop programında yaşandı. Levine, birçok fotoğrafın çekilerek daha büyük bir fotoğraf oluşturulmasını sağlayan panaromik fotoğrafın eksik kısımlarını programın yapay zekası ile doldurdu. Eksik kalan gökyüzü, yarım kalan binalar sadece bir dakika içinde tamamlandı.

Kısaca değerlendirmek gerekirse, Adobe Photoshop yapay zekası ile kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırıyor. Jason Levine gösteri sırasında oldukça hızlı yaptığı çalışmaların Apple’ın Mac’lerinde daha verimli olduğunu belirtti. Levine'in gösterisi sonunda, Levine ve dört evangeliste akılda kalan sorular yöneltilerek etkinlik sonlandırıldı.

Tanıtımı aşağıdaki videoya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun