Yaşam Tarzı 10 EKİM 2012 / 13:10

Activision İslam alemini kızdıran harita için özür diledi

Activision oyundaki harita için İslam aleminden özür diledi

Modern Warfare 2 haritalarında bulunan bir detay, oyunun Müslüman hayranlarını oldukça kızdırdı. Oyunun Favela adlı haritasının bir odasında keşfedilen resimdeki ayrıntının Müslümanları hedef aldığı ortaya atılırken, Activision ve Infinity Ward oluşan kötü durum için özür dilemek zorunda kaldı. Favela adlı haritadaki tuvalette yer alan bir tablonun çerçevesinde Hz. Muhammed tarafından söylenen “Allah güzeldir ve güzel olanı sever" yazısının bulunduğu fark edilirken, hadisin tuvalet çerçevesinde yer alması Müslüman hayranları tarafından büyük tepkiyle karşılandı.Oyunculardan gelen şikayet üzerine harekete geçen Activision ve Infinity Ward, haritayı bir süreliğine oyundan kaldırarak yeniden düzenledi.

Activision yaptığı açıklamada, "Kültürlere ve dinlere saygısı olan bir firmayız ve müşterilerimizin tepki ve endişelerine karşı duyarlıyız. Favela sorunu ile ilgili gerekeni yaptık. Bu sorunu bize ileten tüm oyuncu ve hayranlarımıza teşekkür ederiz" mesajı vererek hayranlarından özür diledi.

Bunun yanı sıra oyunun yeni sürümünün tekrardan gözden geçirerek problemli tasarımları kaldıracağını açıkladı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun