Yaşam Tarzı 24 OCAK 2011 / 16:25

ABD’de mühendis olmak değil mühendis yaşamak zor

Pek çok gencin hayalini süsleyen mühendislik mesleği ABD’de çekiciliğini kaybediyor.İnovasyon deyince akla ilk gelen ülke ABD’de yenilik ve değişimle doğrudan ilgili mesleklerin çekiciliğini masaya yatıran Forbes, ortaya çıkan sonuçlara ilginç bir makalede yer verdi.Bu sonuçlarda Türkiye’de dahil pek çok ülkede üst düzey bir statü ifade eden mühendislik mesleğinin diğer ülkelerin aksine ABD’de kişilere eskisi gibi saygınlık getirmediği ortaya çıktı. Özellikle Türkiye’de kişiler için olduğu kadar aileler için de “gurur verici” bir meslek olan mühendislik, ABD’deki çekiciliğinin azalmasıyla artık daha az gencin tercih ettiği bir meslek haline geliyor.

Aynı şekilde mühendislik kadar bilim adamlarının da toplumda gördüğü saygının azaldığına değinilen makalede Hindistan gibi yoksul ülkelerden tutun da İngiltere gibi dünya ekonomisine yön veren pek çok ülkede insanların çoğu başarıya giden yolun mühendislik ya da bilimsel çalışmalardan geçtiğine kanaat getiriyor. Mühendis ya da bilim insanı olmanın bir yıldız olmak kadar gösterişli olduğu pek çok ülkenin aksine ABD’deki gençler bu mesleklere sahip kişilerin toplumla aynı dili konuşmadığını ve uyumsuz olduğunu düşünüyor.ABD’de mühendis ve bilim insanlarının topluma liderlik eden kişiler arasında olması da bu düşünceyi destekliyor. ABD’li gençler hakim düşüncenin aksine mühendislerin fazla mekanik düşündüğünü ve hayata dair sorunlar karşısında yetersiz kalabileceğini vurguluyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun